Майже 50 здобувачів освіти за спеціальністю «Атомна енергетика» захистили дипломи магістра у трьох профільних університетах: НТУУ «Київський політехнічний університет ім. Ігоря Сікорського», НУ «Одеська політехніка» та НУ «Львівська політехніка». Енергоатом має міцні партнерські зв’язки з цими ЗВО, випускники яких щороку вливаються у колективи атомних станцій та інших підрозділів Компанії. Ці університети готують фахівців для атомної галузі й за іншими спеціальностями.
З 13 випускників КПІ за програмою «Атомні електричні станції», які захистили дипломи магістра, четверо вже працюють в НАЕК, а п’ятеро навчалися за тристоронніми договорами, які гарантують працевлаштування на АЕС.
Також захистили дипломи 26 випускників програми «Фізичний захист та облік ядерних матеріалів», 12 з яких працюють в Енергоатомі. Ця програма була запроваджена в КПІ п’ять років тому через потребу в спеціалістах такого профілю.
В Одеській політехніці випустили 26 магістрів-атомників, з яких 13 здобули другу вищу освіту і всі працюють в Енергоатомі. Інші 13 – випускники денної форми навчання, 70% з них розподіляються на роботу на АЕС за тристоронніми договорами.
У Львівській політехніці дипломи за спеціальністю «Атомна енергетика» отримали 6 магістрів, а також 22 випускники за спеціальністю «Теплоенергетика», з яких близько 67% працюють на Хмельницькій АЕС.
Тематика дипломних проєктів свідчить про увагу магістрантів до важливих для атомної енергетики питань. Дипломні дослідження охоплювали підвищення безпеки, надійності, ефективність та вдосконалення обладнання і систем АЕС тощо. Також перспективні напрямки ядерної галузі України, нові технології та розробки – від застосування штучного інтелекту до розбудови атомного флоту країни, а ще впровадження малих модульних реакторів.
Так, один з магістрантів Одеської політехніки зосередив своє дослідження на оптимізації схеми доставки в Україну реактора АР1000 за технологією Westinghouse. Були роботи, присвячені використанню високотемпературних реакторів для виробництва гідрогену та нового палива (типу TRISO) для легководних реакторів. Проєкту АР1000 присвятив свою роботу й один з магістрантів Львівської політехніки, представивши дослідження теплових процесів активної зони та технічних рішень систем безпеки реактора.
З викликами сьогодення пов’язана тематика магістерських робот з фізичного захисту ядерних установок випускників КПІ. Першочергова увага зосереджувалася на вдосконаленні методик проєктування систем фіззахисту, оцінці вразливості ядерних установок, впровадженні новітніх систем виявлення безпілотних літальних апаратів та проблемам протидії таким загрозам.
Важливо, що до захисту магістрів-атомників у профільних ЗВО були залучені фахівці Енергоатома. Більш того, в Одеській та Львівській політехніці представники Компанії очолювали екзаменаційні комісії. Така підтримка з боку роботодавця, безперечно, важлива як для майбутніх молодих фахівців, так і для тих атомників, які здобувають нову освіту за фахом.
Незабаром випускники низки профільних університетів, які обрали для себе будувати кар’єру в ядерній галузі України, приєднаються до багатотисячного колективу Енергоатома.
Нагадаємо, НАЕК «Енергоатом» є найбільшим роботодавцем у сфері атомної енергетики України, і навіть у важких умовах війни Компанія думає про майбутнє. У найближчі десятиріччя планується побудувати 9 нових енергоблоків за технологією АР1000, завершити будівництво 3-го та 4-го енергоблоків ХАЕС та розпочати програму зведення малих модульних реакторів. Для реалізації такої потужної програми Компанія вже зараз розширює співпрацю із профільними закладами освіти, щоб готувати кадри для роботи на нових потужностях.