У грудні 2023 року на конференції зі зміни клімату COP28 понад 20 країн оголосили «ядерний ренесанс», підписавши спільну декларацію про потроєння потужностей ядерної енергетики до 2050 року. Декларацію, яка передбачає введення в експлуатацію додаткових 740 ГВт атомних потужностей, підписали США, Болгарія, Канада, Чехія, Фінляндія, Франція, Гана, Угорщина, Японія, Республіка Корея, Молдова, Монголія, Марокко, Нідерланди, Польща, Румунія, Словаччина, Словенія, Швеція, Україна, Об’єднані Арабські Емірати та Велика Британія.
Сьогодні Україна займає 7-е місце у світі за загальним обсягом виробництва атомної електроенергії та 3-е місце у світі за часткою ядерної енергії в національному енергетичному балансі. АЕС виробляють 55% всієї електроенергії України.
Важливим елементом зовнішньої політики Компанії є членство в міжнародних організаціях (ВАО АЕС, WNA, Nucleareurope (через членство в УЯФ), EUR), співпраця з МАГАТЕ, ЄК, ЄБРР, Євратомом, двостороннє співробітництво з компаніями-представниками країн з розвиненим ядерним потенціалом. Метою такої співпраці є збереження конкурентоздатного стану ядерного виробництва електроенергії, сприяння науково-технічному і фінансовому співробітництву, залучення інвестицій, впровадження міжнародного досвіду для здійснення стратегічних завдань «Енергоатому» і забезпечення безпечної експлуатації атомних енергоблоків.
Основні здобутки за 2024 рік:
• Енергоатом приєднався до Європейського альянсу з малих модульних реакторів.
• На Хмельницькій АЕС стартував проєкт з будівництва енергоблоків №5, 6 за американською технологією Westinghouse.
• Розпочато реалізацію угоди із закупівлі основного обладнання реакторної установки АР1000.
• Енергоатом розпочинає будівництво заводу з виробництва малих модульних реакторів (ММР) в Україні за технологією американської компанії Ноltec International.
• Розпочато роботи щодо створення в Україні технологічного комплексу з виробництва тепловиділяючих збірок конструкції ВВЕР-1000 за технологією Westinghouse.
• Розпочато переговори щодо придбання обладнання АЕС «Белене» для проєкту будівництва енергоблоків №3 та №4 ХАЕС.
• Роботу моніторингової місії МАГАТЕ розширено на електричні підстанції, важливі для роботи українських АЕС.
• Розпочато реалізацію програми Державного департаменту США FIRST за двома проєктами у сфері впровадження малих модульних реакторів: «Фенікс» – перетворення вугільних ТЕС на електростанції на базі ММР, «Чиста сталь» – розроблення дорожньої карти з декарбонізації вітчизняної металургійної промисловості за допомогою ММР.
• За ініціативи Компанії у ПЦ ВАО АЕС створено робочу групу з ВВЕР, до складу якої окрім фахівців АТ «НАЕК «Енергоатом» увійшли експерти з АЕС Угорщини, Фінляндії, Словаччини та Чехії.
«МАГАТЕ»
Від самого початку вторгнення військ рф до України і особливо після окупації м. Енергодар і захоплення Запорізької АЕС, яке відбулось 04 березня 2022 року, керівництво АТ «НАЕК «Енергоатом» знаходиться в посиленій комунікації з МАГАТЕ та її генеральним директором Рафаелем Маріано Гроссі. З моменту початку військової агресії росії МАГАТЕ здійснила низку візитів до України.
Продовжується робота місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС, розпочата 1 вересня 2022 року. Мета місії – сприяти деокупації станції та повернути її під повний контроль України.
У січні 2023 року на майданчиках ПАЕС, РАЕС та ХАЕС розпочали роботу постійні місії експертів МАГАТЕ. Завданням місій МАГАТЕ є зниження ризику ядерного інциденту або аварії, що можуть виникнути внаслідок загроз повномасштабної збройної агресії росії проти України.
Згідно із домовленостями, досягнутими під час засідання Ради керуючих МАГАТЕ із Генеральним директором Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаэлем Маріано Гроссі, АТ «НАЕК «Енергоатом» спільно із Міненерго та НЕК «Укренерго» організовує та бере участь у моніторингових місіях експертів МАГАТЕ на електричні підстанції, які мають критичне значення для безпечної експлуатації українських АЕС.
У той же час на експертному рівні АТ «НАЕК «Енергоатом» продовжує активно співпрацювати з робочими органами і експертами МАГАТЕ. Окрім цього, в умовах військової агресії АТ «НАЕК «Енергоатом» отримує гуманітарну допомогу від МАГАТЕ через Мережу реагування та допомоги (Response and Assistance Network, RANET).
«ВАО АЕС»
Через бездіяльність московського центру (мц) ВАО АЕС в умовах війни рф проти України АТ «НАЕК «Енергоатом» подало заявку на вихід із мц і перехід до Паризького центру (ПЦ) ВАО АЕС за всіма програмами асоціації. Відповідне рішення було ухвалене 31 березня 2022 р. на засіданні Ради керуючих ВАО АЕС.
Таким чином, з 1 квітня 2022 р. всі АЕС Компанії стали членами ПЦ. Це означає, що мц не матиме доступу до вихідних даних про роботу АЕС Компанії, а партнерські перевірки на АЕС та їх оцінка будуть здійснюватися під егідою ПЦ. Наприкінці квітня 2022 р. між АТ «НАЕК «Енергоатом» і ПЦ було підписано угоду про взаємодію у випадку надзвичайної ситуації, яка вводить в дію розроблену ПЦ процедуру надання підтримки АТ «НАЕК «Енергоатом» у випадку надзвичайних ситуацій на АЕС Компанії. Окрім цього, регулярно проводяться наради між керівництвом Компанії та ПЦ, на яких обговорюється поточна ситуація на майданчиках АЕС, зокрема стан ядерної безпеки, наявність каналів зв’язку у випадку надзвичайної ситуації та нагальні потреби станцій. Фахівці Компанії беруть участь у програмах ПЦ, пов’язаних з аналізом виробничої діяльності, галузевим навчанням та розвитком, обміном досвідом експлуатації, а також проведенням місій підтримки за запитами філій та структурних підрозділів Компанії.
За ініціативи Компанії у ПЦ було створено робочу групу з ВВЕР, до складу якої окрім фахівців АТ «НАЕК «Енергоатом» увійшли експерти з АЕС Угорщини, Фінляндії, Словаччини та Чехії, які експлуатують енергоблоки з реакторами ВВЕР. Група працює у форматі відео-нарад, під час яких учасники обмінюються інформацією про експлуатацію своїх АЕС з метою вирішення актуальних питань, пов’язаних з управлінням моральним зношенням обладнання, управлінням ланцюгами поставок, оптимізацію стратегій ТОтаР, довгостроковою експлуатацією енергоблоків та управлінням старінням.
«Європейська комісія»
5 березня 2022 р. на адресу ЄК було надіслано спільне звернення Міністра енергетики України Г. Галущенка та очільників АТ «НАЕК «Енергоатом» П. Котіна і Державної інспекції ядерного регулювання України О. Корікова. Ключова вимога – організація спеціальної місії ЄС для забезпечення безпеки ядерних об’єктів в Україні, включаючи збір фактів та документування всіх злочинів рф для майбутніх судових проваджень. ЄК висловила готовність підтримати ядерну галузь України під час військової агресії рф.
«Двостороннє співробітництво»
На сьогодні АТ «НАЕК «Енергоатом» веде активне співробітництво із багатьма закордонними компаніями із понад 30 країн Північної і Південної Америки (США, Канада, Аргентина), країн Європи (Франція,Польща, Німеччина, Швеція, Велика Британія, Бельгія, Болгарія, Чехія, Словаччина, Словенія, Румунія, Фінляндія тощо) та Азії (КНР, Республіки Корея, Японія).
Незважаючи на російську агресію АТ «НАЕК «Енергоатом» продовжує реалізовувати заплановані інвестиційні проекти спільно з міжнародними партнерами, зокрема із Westinghouse і Holtec International.
Співробітництво Енергоатома з Westinghouse здійснюється в рамках виконання Меморандуму про взаєморозуміння від 2021 року, підписаного в США в присутності Президента України Володимира Зеленського. Домовленості з Westinghouse передбачають розміщення в Україні дев’яти енергоблоків АР1000.
Наразі на виконання розпорядження КМУ від 20 січня 2023 р. № 52-р про організаційні заходи щодо будівництва енергоблоків Хмельницької АЕС завершено розроблення техніко-економічного обґрунтування (ТЕО), яке передано на державну експертизу. Підготовлено проєкт Закону України «Про розміщення, проєктування та будівництво енергоблоків № 5 та № 6 Хмельницької атомної електричної станції».
17 грудня 2023 року Енергоатом і Westinghouse в присутності міністра енергетики України Г. Галущенка підписали угоду про закупівлю основного обладнання ядерного острова за проєктом AP1000, яке вже виготовлено та зберігається на майданчику АЕС «В.С. Саммер» у США. Загальна вартість обладнання із супутніми послугами складає $430 млн. На сьогодні у власність Енергоатома вже передано обладнання на суму $130 млн. Решта обладнання перейде у власність Енергоатома після оплати його повної вартості.
АТ «НАЕК «Енергоатом» розглядає Holtec International як свого основного партнера у сфері впровадженням малих модульних реакторів в Україні. 21 квітня 2023 року НАЕК «Енергоатом» та Holtec International підписали угоду про співробітництво, яка передбачає будівництво в Україні низки енергоблоків з реактором SMR-300 сумарною потужністю до 3000 МВт, передусім для заміни вугільних ТЕС, пошкоджених російськими обстрілами. Домовленості також передбачають створення спільного інженерно-технічного центру НАЕК «Енергоатом» – Holtec.
12 квітня 2024 року НАЕК «Енергоатом» і Holtec International підписали Генеральну угоди щодо будівництва в Україні виробничих потужностей для виготовлення основного обладнання ММР і контейнерів для зберігання відпрацьованого ядерного палива. Вже визначено перспективний майданчик майбутнього заводу, який забезпечений необхідною інфраструктурою, водопостачанням та транспортним сполученням.
Крім цього, Енергоатом продовжує вивчати можливість співпраці з такими постачальниками ММР, як NuScale Power, Westinghouse, Rolls-Royce та ARC Clean Energy. З усіма вказаними постачальниками підписано відповідний меморандум про співробітництво.
Міжнародне співробітництво за напрямом впровадження ММР здійснюється не тільки на рівні компаній, але й на рівні держав і міжнародних організацій.
Зокрема, під час 29-ї кліматичної конференції (COP29) США та Україна оголосили про запуск низки спільних проєктів у рамках програми Державного департаменту США FIRST (Foundational Infrastructure for the Responsible Use of Small Modular Reactor Technology – Базова інфраструктура для відповідального використання технології малих модульних реакторів).
Зазначені домовленості передбачають реалізацію трьох взаємопов’язаних проєктів:
• «Чисте паливо»: використання ММР для виробництва водневого палива та аміаку;
• «Фенікс»: перетворення вугільних ТЕС на електростанції на базі ММР;
• «Чиста сталь»: розроблення дорожньої карти з декарбонізації вітчизняної сталеливарної промисловості за допомогою ММР.
Основна мета цих проєктів полягає у визначенні найбільш перспективних технологій ММР та майданчиків для їх розміщення в Україні. Проєкти реалізовуватимуться за участі провідних енергетичних компаній та науково-дослідних установ США та України, включаючи Енергоатом, Укренерго, ДІЯРУ, ДНТЦ ЯРБ. Результати проєктів будуть використані при розробленні техніко-економічного обґрунтування майбутніх енергоблоків.
Енергоатом також є членом Промислового альянсу ЄС з малих модульних реакторів, до якого товариство приєдналася у квітні 2024 року. Альянс представляє собою платформу для налагодження співпраці та обміну інформацією між ініціаторами проєктів ММР, фінансовими установами, операторами, регуляторами, дослідниками, навчальними центрами та громадськими організаціями. Мета роботи Альянсу полягає в прискоренні розроблення, демонстрації та розгортання перших проєктів ММР у Європі на початку 2030-х років.
З огляду на пошкодження українських об’єктів електроенергетики внаслідок російської агресії проти України вже зараз існує нагальна потреба у заміщенні генеруючих потужностей. Міністерство енергетики України та АТ «НАЕК «Енергоатом» продовжують вживати заходів щодо прискорення добудови енергоблоків № 3 і 4 Хмельницької АЕС (ХАЕС-3,4). Наразі розглядається варіант завершення будівництва із застосуванням обладнання, яке зберігається на майданчику АЕС Белене в Болгарії, що дозволило б завершити проєкт в короткі терміни. З 13 по 21 травня 2024 року група експертів НАЕК «Енергоатом» відвідала майданчик АЕС Белене, на якому знаходиться обладнання для двох реакторних установок ВВЕР-1000. За результатами інспекції було підтверджено задовільний стан обладнання та наявність усієї технічної документації. Наразі тривають переговори щодо узгодження основних умов угоди купівлі-продажу обладнання АЕС Белене.
«Міжнародна технічна допомога»
Міжнародна технічна допомога (далі – МТД) надається Україні на безоплатній та безповоротній основі країнами-донорами та міжнародними організаціями з 1992 року практично в усіх сферах економіки та суспільного життя.
У сфері підвищення ядерної та радіаційної безпеки атомних електростанцій Україна з 1992 року отримує міжнародну технічну допомогу від Європейського Союзу, Сполучених Штатів Америки та окремих країн на двосторонній основі, таких як: Федеративна Республіка Німеччина, Королівство Швеція, Королівство Норвегія, Французька Республіка, Велика Британія, Чеська Республіка.
За всі роки незалежності України на підвищення ядерної та радіаційної безпеки в рамках міжнародної технічної допомоги для АТ «НАЕК «Енергоатом» донорами виділено близько 600 млн. дол. США. В основному проєкти реалізовувались у рамках програм TACIS (ЄС) та МПЯБ (США), більшість яких були зорієнтовані на постачання обладнання на АЕС.
Основні організаційно-правові засади технічного співробітництва з країнами-донорами регулюються міжнародними договорами України. Цілі та завдання допомоги узгоджуються як на міжурядовому, так і на міжвідомчому рівні.
В Україні порядок залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги регулюється Постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2002 № 153 «Про створення єдиної системи залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги» (останні зміни згідно з Постановою КМУ № 942 від 09.10.2020).
Останніми роками формат міжнародної технічної допомоги змінюється: АТ «НАЕК «Енергоатом» уже виступає не лише як реципієнт, а також як повноправний партнер, що обумовлює спільне фінансування проєктів.
Виклики, які постали перед Україною починаючи з 2014 року змінили також характер і пріоритети міжнародної технічної допомоги. В умовах агресії з боку російської федерації надзвичайно пріоритетними стали питання удосконалення та модернізації фізичної безпеки та захищеності ядерних об’єктів. З цією метою після Гаазького саміту Великої Сімки в березні 2014 р. була активізована робота у рамках Ініціативи Групи Семи «Глобальне партнерство проти розповсюдження зброї та матеріалів масового знищення» (G7 GР).
В умовах пандемії COVID-19 реалізація проєктів не була зупинена, проте довелося змінювати формат роботи. Сторонами докладалися всі зусилля для досягнення запланованих результатів. Спільні заходи у рамках реалізації проєктів було переведено у віртуальний формат. Постачання обладнання відбувалося у заплановані терміни.
З початку 2025 року у АТ «НАЕК «Енергоатом» продовжується реалізація таких програм та проектів МТД:
• Інструмент співробітництва у галузі ядерної безпеки (ІСЯБ – фінансування ЄК);
• У рамках Ініціативи Групи Семи «Глобальне партнерство проти розповсюдження зброї та матеріалів масового знищення» (G7 GР):- Тристороння ініціатива Швеції-Норвегії-України, співробітництво із США та Канадою (DOE/NNSA, ONL та інші), співробітництво із Німеччиною (GRS);
• Проекти в галузі підвищення ядерної безпеки за підтримки Уряду США.