Рівненська АЕС є не лише стратегічним енергетичним об’єктом України, але й важливим осередком розвитку науки, культури та громадських ініціатив у своєму регіоні. Завдяки діяльності підприємства мешканці зони спостереження АЕС отримують підтримку в реалізації освітніх і творчих проєктів, спрямованих на дослідження та збереження історичної спадщини, природного багатства та культурних традицій рідного краю. Однією з таких ініціатив є конкурс науково-дослідницьких робіт «Мій рідний край – моя історія жива», що з кожним роком стає все більш масштабним і популярним.
Конкурс проводиться з 2021 року та спрямований на підвищення зацікавленості до вивчення історичного минулого Західного Полісся, його духовної та культурної спадщини, природного різноманіття, патріотичного виховання, розкриття наукового та творчого потенціалу мешканців краю, привернення уваги та поширення знань про атомну енергетику.
Цьогоріч до конкурсу долучилася рекордна кількість учасників: 13 дітей та 10 дорослих. У категорії «Діти» змагалися учні й учениці 6-11 класів Вараських ліцеїв №№ 1, 3, 5 та 6; Рафалівського, Довговільського та Сопачівського ліцеїв, а також здобувачі освіти ПТУ філії «ВП РАЕС» групи № 25. У категорії «Дорослі» участь взяли вчителі Вараських ліцеїв №№ 1, 2, Володимирецького ліцею «Колегіум», Рафалівського ліцею та Старорафалівської гімназії, а також працівники різних структурних підрозділів Рівненської АЕС (турбінного цеху № 1 (ТЦ-1), електричного цеху, цеху теплової автоматики та вимірювань, цеху дезактивації та радіоактивних відходів, профтехучилища).
Оцінювала науково-дослідницькі роботи учасників конкурсна комісія у складі представників електростанції та профспілкової організації за критеріями: самостійність, актуальність теми, достовірність наведених даних, оригінальність, грамотність, якість захисту.
«Цей конкурс – це шана багатому історичному минулому нашого краю, його культурній спадщині та природному різноманіттю. Кожна з презентованих робіт – маленька частинка грандіозної мозаїки історії рідного краю. Учасники досліджували архіви, спілкувалися зі старожилами, проводили власні дослідження і все це для того, аби глибше пізнати історію своєї землі і передати її наступним поколінням. Сподіваюсь, такі конкурси продовжуватимуться й надалі і колись обов’язково будуть роботи про наше сьогодення», – прокоментував представник конкурсної комісії, заступник генерального директора РАЕС з персоналу Олег Килюх.
У результаті в категорії «Діти» гран-прі конкурсу здобула робота дев’ятикласниці Вараського ліцею № 6 Аполлінарії Павлік «Коровай – символ достатку поліського весілля», перше місце – одинадцятикласниці Сопачівського ліцею Олександри Чирук «Поліське наріччя як історична скарбниця прадавньої мови», друге місце – десятикласниці Довговільського ліцею Аліни Сад «Історія села Довговоля крізь призму краєзнавчої розвідки», третє місце – десятикласниці Вараського ліцею № 5 Дарії Каштельян «Народні ремесла і промисли Вараського району як елемент традиційного розвитку поліщуків». Спеціальний приз журі отримала робота восьмикласниці Вараського ліцею № 1 Юлії Мордас «Мій рідний край – моя історія жива».
«У цьому конкурсі беру участь вже втретє. Вважаю, важливо долучатися до таких ініціатив. Адже в наш час люди забувають традиції, коріння цих традицій і, щоб продовжувати писати нову історію, потрібно відтворити ще і стару, а, щоб її відтворити, ми, молодь, повинні збирати усі дані, досліджувати, аналізувати і популяризувати», – підкреслила володарка гран-прі Аполлінарія Павлік.
У категорії «Дорослі» гран-прі завоювала робота вчительки історії Володимирецького ліцею «Колегіум» Галини Березюк «Володимиреччина у 1920–1930 роках: культура та освіта», перше місце – вчительки історії Рафалівського ліцею Наталії Совгуть «Рафалівка: літопис крізь століття», друге місце – вчительки історії Старорафалівської гімназії Світлани Лутай «Голокост на території нашого краю», третє місце – працівника ТЦ-1 РАЕС Євгенія Буракова «Феномен Колківської республіки». Також спеціальний приз журі здобула робота вчительки фізики Вараського ліцею № 1 Надії Приходько «Мій рідний край – моя історія жива».
«Вперше долучилася до такого конкурсу. Дякую за можливість представити результати своєї роботи «Володимиреччина у 1920–1930 роках: культура та освіта». Це ґрунтовне дослідження, зібрано чимало пізнавальних матеріалів. На мою думку, тема дуже цікава, адже є багато архівних документів, фотографій, які надають інформацію, яким було культурно-освітнє життя у той час. Загалом історія нашого краю надзвичайно цікава, насичена різними подіями, фактами, тож її необхідно досліджувати, зберігати, поповнювати інформацією. Адже не все можна знайти в інтернеті чи друкованих джерелах, і якщо навіть якісь факти з історії сім’ї або громади будуть десь зібрані й записані, то згодом це може перерости у якесь значне краєзнавче дослідження», – зазначила переможниця Галина Березюк.
Усі учасники конкурсу нагороджені дипломами, сувенірною і презентаційною продукцією Рівненської АЕС, а призери також грошовими винагородами від Первинної профспілкової організації підприємства.
«Ми почули роботи на теми за найрізноманітнішими напрямами, як, наприклад, побут, природа, історія, волонтерство, спадщина. Складно було оцінити і обрати кращі. І хоча захист робіт тривав багато годин, цей час проминув дуже швидко, адже було дуже цікаво. Приємно, що з року в рік долучається все більше учасників, зокрема дітей. Ми бачимо, що молоде покоління цінує свою країну, її історію, хоче розвивати свою державу. Історія не вмирає, вона жива, допоки ми її пам’ятаємо», – підкреслив представник конкурсної комісії, голова ППО РАЕС Іван Мельник.