На Рівненській АЕС відбулися загальностанційні протиаварійні тренування на тему: «Комунальна аварія у філії «ВП «Рівненська АЕС».
Протиаварійні тренування проходили за участю основного складу штабу керівників аварійними роботами на майданчику, керівників аварійних груп та бригад, а також оперативного персоналу електростанції і представників філії Енергоатома «ВП «Аварійно-технічний центр» (АТЦ).
За легендою навчань через умовний ракетний обстріл росії на одному з енергоблоків відбулося порушення меж безпечної експлуатації. Було введено в дію «Аварійний план» та активізовано внутрішній кризовий центр на чолі з генеральним директором підприємства. Під час тренувань відпрацювали взаємодію оперативного персоналу енергоблоків і загальноблочних об'єктів з керівним складом та персоналом аварійних груп і бригад при роботі РАЕС в умовах «blackout» енергосистеми, а також взаємодію оперативного персоналу станції із особовим складом Другого державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Рівненській області з охорони об’єктів (2 ДПРЗ) при ліквідації займання автотрансформатора та загоряння палива на РДЕС одного з енергоблоків. Окрім того, у ході тренувань відпрацьовано радіаційну розвідку, евакуацію персоналу та дезактивацію автотранспорту.
«Сценарій передбачав багато різних ввідних, першочергово, пошкодження, які ми можемо отримати у випадку ракетного обстрілу, робота в умовах блекауту. Ми тренували дії при повному знеструмленні одного з енергоблоків, залучали персонал багатьох підрозділів РАЕС, також до виконання реальних робіт долучали Аварійно-технічний центр. У сукупності це дало нам можливість перевірити готовність нашу та колег з ВП АТЦ до ліквідації аварійних ситуацій. Загалом тренування пройшли ефективно, водночас нам є над чим працювати. Будемо розвиватися й у подальшому – ускладнювати тренування, аби завжди бути готовими до будь-яких подій і нових викликів», – зазначив помічник генерального директора - начальник управління з питань аварійної готовності та реагування РАЕС Ігор Вітковський.
У протиаварійних тренуваннях на майданчику РАЕС взяв участь аварійний загін АТЦ у складі понад 20 людей і семи одиниць спеціальної техніки. За словами керівника оперативної групи, заступника головного інженера АТЦ Михайла Гриба, перед ними були поставлені завдання з виконання радіаційної розвідки, проведення спеціальних робіт та дезактивації техніки, що залучалася до тренувань.
«Радіаційна розвідка проводилася в межах зони спостереження станції у реальному часі. З використанням робототехніки виконано роботи з переміщення небезпечних речовин у спеціальні контейнери. Обладнання, яке ми використовуємо, доповнює те, що є на РАЕС. Наш особовий склад, першочергово, відпрацював спільні дії з аварійними групами і бригадами станції, почерпнув для себе певний досвід, а також пройшов психологічну підготовку до дій з ліквідації наслідків подій», – прокоментував Михайло Гриб.
У тренуваннях взяла участь також бригада організації медичної допомоги. Були залучені працівники здоровпункту та відділу охорони здоров’я станції, які забезпечували супровід евакуаційної колони.
«Ці тренування є важливими, адже ми маємо можливість відпрацювати свої дії, навики щодо того, як правильно надати допомогу, своєчасно подати необхідну інформацію та координувати роботу, зокрема із закладами охорони здоров’я, адже постраждалого за умовами тренувань було доставлено до Вараської багатопрофільної лікарні. Медпрацівники здоровпункту мають таку специфіку роботи, що досить часто можуть надавати медичну допомогу. Тому вони чітко знають, що робити, маючи вже відпрацьований алгоритм дій», – зауважила начальниця відділу охорони здоров’я служби охорони праці РАЕС Наталія Кучерук.
До тренувань було залучено 40 чоловік особового складу 2 ДПРЗ та вісім одиниць оперативної і пожежно-рятувальної техніки.
«Нами відпрацьовано дві ввідні щодо гасіння умовних пожеж. За умовами тренувань всі дії виконані в повному обсязі, особовий склад проінструктований, ліквідацію пожеж проведено вчасно та не допущено розповсюдження на поруч розташоване обладнання. Взаємодія з адміністрацією і персоналом станції налагоджена на належному рівні. Враховуючи умови сьогодення, такі практичні відпрацювання з ліквідації наслідків пожеж через ворожі обстріли важливі і проводяться на постійній основі. Нині ми повторили і вдосконалили ці навички», – зазначив заступник начальника 2 ДПРЗ з питань оперативного реагування Олег Басараб.
У підсумку відпрацьовано злагодженість усіх дій під час нештатної ситуації, а також визначено напрями для покращення.
«Тренування пройшли на високому рівні, підвищився рівень інформування членів штабу, що є запорукою ухвалення оперативного й правильного рішення. Ми тренуємося, щоб в нинішніх умовах повномасштабної війни розуміти пріоритетність дій відповідно до розроблених процедур усіх задіяних сторін. Є певні моменти для покращення і вони вже вирішуються, виявлені недоліки усуваються, що, власне, і є ціллю таких тренувань та доводить їхню ефективність», – підсумував генеральний директор РАЕС Павло Ковтонюк.
Наголошуємо, усі позаштатні події у ході відпрацювання тренувань були виключно умовними.