23 травня на Південноукраїнській АЕС пройшло загальностанційне протиаварійне тренування. За легендою, внаслідок ракетного обстрілу об'єктів критичної інфраструктури в санітарно-захисній зоні АЕС сталася умовна аварія: перевищення навантажень у мережі, низькочастотні коливання, порушення в роботі енергосистеми та повне знеструмлення енергоблоку №2. Сценарій, на жаль, може бути реалістичним — під час повномасштабної війни атомники мають готуватися до будь-якого розвитку подій.
На майданчику були виконані всі протоколи аварійного реагування: зібрані аварійні групи та бригади, активізовано внутрішній кризовий центр, штаб керівника аварійними роботами (КАРМ), введено в дію аварійний план. Тренувались дві зміни аварійних груп та бригад - під керівництвом генерального директора підприємства Вячеслава Стоянова та заступника головного інженера ПАЕС з експлуатації Олександра Рудого.
«Умовно за тренуванням» відбулось знеструмлення філії з втратою робочого та резервного живлення власних потреб. До основних ввідних також додали локалізацію умовної пожежі в приміщенні дизель-генератора, необхідність надання першої медичної допомоги постраждалому внаслідок гасіння пожежі, часткову евакуацію персоналу одного з підрозділів. Умовно аварію було кваліфіковано як комунальну, тобто наслідки якої поширилися за межі підприємства.
Оперативний персонал відпрацьовував навички щодо виявлення та класифікації аварії. А у внутрішньому кризовому центрі відбувався мозковий штурм. Туди надходила інформація про роботу обладнання, радіаційний стан, діяльність аварійних груп і бригад. Члени штабу КАРМ аналізували події та приймали рішення щодо подальших дій з ліквідації умовної надзвичайної ситуації.
«Ситуація на проммайданчику стабілізована, додаткові контрзаходи для захисту населення наразі не потрібні. Радіоактивну хмару локалізовано, територію огороджено. Відтак можна переходити до дезактивації, пилопригнічення та зняття забрудненого шару ґрунту. Уся інформація буде оперативно зафіксована і передана до відповідних служб», - доповів заступник начальника цеху радіаційної безпеки ПАЕС Олександр Пермяков.
До ліквідації наслідків пожежі, яка «умовно за тренуванням» виникла у приміщенні дизель-генераторної станції на двигуні внаслідок течі паливопровода високого тиску, долучились вогнеборці 1-го Державного пожежно-рятувального загону.
«О 10:30 ми отримали повідомлення про пожежу. Працювали три відділення 27-ї ДПРЧ та одне відділення 28-ї. Гасили умовний розлив дизпалива. Завдання виконали в найкоротші терміни», — розповів заступник начальника 27-ї Державної пожежно-рятувальної частини (ДПРЧ) Ростислав Щедров.
За легендою, один з рятувальників постраждав під час ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, тож виникла необхідність у наданні допомоги. Аварійна бригада медичного призначення у складі медиків та парамедиків швидко оцінили загальний стан, діагностували стан потерпілого, зафіксували уражені кінцівки та підключили медичні системи для введення медикаментів. Після того умовно пораненого вогнеборця ушпиталили до міської лікарні.
«Уся необхідна допомога постраждалому була надана протягом 10 хвилин — це мінімально допустимий час за наявності таких травм. Злагоджена і швидка робота команди медиків та парамедиків дала змогу безпечно транспортувати умовного постраждалого до лікувального закладу», - підкреслила начальниця відділу охорони здоров’я ПАЕС Галина Хмілєвська.
У межах «Плану з евакуації працівників та матеріальних цінностей філії «ВП ПАЕС» у разі загрози або виникнення надзвичайних ситуацій» провели евакуацію персоналу, не задіяного у проведенні аварійних робіт. Процес відпрацювали на базі управління виробничо-технічної комплектації ПАЕС. Незважаючи на те, що все відбувалось «умовно за тренуванням», сценарій намагались відпрацювати максимально реалістично. По маршруту евакуації працівників відбувалось пилопригнічення, а усіх евакуйованих забезпечили засобами захисту органів дихання.
До участі у тренуванні долучились представники ВП «Аварійно-технічний центр» (АТЦ) АТ «НАЕК «Енергоатом». Вони організували демонстрацію спеціальної техніки та засобів для ліквідації надзвичайних ситуацій. Працівники АТЦ показали та розповіли, як можуть допомогти кожній українській АЕС у випадку аварії.
Після завершення загальностанційного тренування усі задіяні аварійні групи та бригади зібрались, аби коротко прозвітувати про результати роботи. «Сценарій навчання цього разу передбачав пошкодження обладнання нашого об’єкта внаслідок ракетної атаки ворога, — зазначив генеральний директор ПАЕС Вячеслав Стоянов. — Це надзвичайно актуально, адже майже щодня над нашою станцією пролітають ворожі дрони або ракети. Ми маємо бути готові до будь-якого розвитку подій. Те, що я побачив сьогодні, — всі працювали злагоджено і відповідально. Такі тренування важливі, а в сучасних умовах — критично необхідні. Ми плануємо проводити їх ще частіше. За результатами будуть сформовані напрямки для покращення, щоб зробити нашу роботу ще безпечнішою».
Попередні підсумки загальностанційного протиаварійного тренування підбили у зовнішньому кризовому центрі, а більш детально розглянули у понеділок на засіданні членів штабу КАРМ. Розібрали основні зауваження, окреслили напрямки для покращення. Загальна оцінка дій аварійних груп та бригад — «задовільно».
Наступне подібне навчання на Південноукраїнській АЕС заплановане на вересень-жовтень цього року. Як зазначають самі учасники, такі умовні тренування формують реальну готовність і підвищують безпеку — як атомної станції, так і громади довкола неї.







