Команда Рівненської АЕС здобула перемогу у відбірковому етапі престижного міжнародного конкурсу Innovation 4 Nuclear (I4N), що проходив в Україні, та представлятиме державу на європейському фіналі, який відбудеться у червні 2025 року в місті Загреб, Хорватія.
Участь у національному етапі взяли три команди у складі молодих працівників АТ «НАЕК «Енергоатом»: одна – від філії «ВП «Рівненська АЕС», і дві – від філії «ВП «Атомпроектінжиніринг». Усі учасники презентували свої інноваційні ідеї перед професійним журі, що складалося з експертів атомної галузі – членів Українського ядерного товариства (фахівці Енергоатома, ES Group, НТК «Ядерний паливний цикл» ННЦ «ХФТІ», Інституту проблем безпеки АЕС та Інституту ядерних досліджень НАН України).
Команда Рівненської АЕС виступила з проєктом «Атомна енергетика – драйвер виробництва водню», в якому було розкрито потенціал РАЕС як платформи для створення повноцінного водневого хабу. Проєкт передбачає використання надлишкової електроенергії для виробництва «зеленого» водню методом електролізу, інтеграцію інноваційних технологій (цифровий двійник, Smart Control, рекуперація тепла), а також розвиток інфраструктури для зберігання, транспортування й використання водню в промисловості та транспорті.
До складу команди рівненських атомників увійшли працівники реакторних цехів №№ 1, 2, управління інформації та зв’язків з громадськістю, служби аналізу безпеки – члени ВП ГО «УкрЯТ» в Рівненській області: Дар`я Папежук, Едуард Омельчук, Юлія Верба та Роман Басюк. У своїй презентації молодь продемонструвала стратегічну важливість розвитку водневої енергетики на базі РАЕС у контексті декарбонізації, підвищення енергетичної безпеки та інтеграції України у глобальні водневі ланцюги постачання.
За результатами оцінювання команда Рівненської АЕС стала переможницею національного конкурсу. Вона представить свою ідею у європейському фіналі конкурсу під час Європейського молодіжного форуму ENYGF в червні цього року.
«Ідея нашого проєкту визрівала не один день – було багато дискусій, порівнянь варіантів, розрахунків, а головне – пошуків того рішення, яке дійсно могло б змінити майбутнє енергетики, сприяти розвитку нашого підприємства. Вдячна своїй команді за натхнення та вміння чути один одного, а також дякуємо ГО «УкрЯТ», Енергоатому і РАЕС за такі можливості, підтримку й віру в молодь. Це наша спільна перемога! Ми обов’язково врахуємо усі рекомендації членів журі, доопрацюємо нашу презентацію, щоби зробити проєкт не лише технічно обґрунтованим, а й стратегічно переконливим», – зазначила членкиня команди Юлія Верба.
Високий рівень представлених проєктів відзначив Організаційний комітет конкурсу I4N в Україні, секретаріат ГО «УкрЯТ»: «Дякуємо командам за активну участь, підготовку та презентацію цікавих проєктів: ці ідеї та напрацювання є свідченням високого потенціалу української молоді у сфері ядерних технологій. Бажаємо переможцям успішної підготовки до фінального етапу та гідного представлення України на міжнародному рівні!».
Довідково: Конкурс I4N проводиться вже кілька років поспіль спільнотою молоді Європейського ядерного товариства European Nuclear Society – Young Generation Network з метою заохочення молодих фахівців галузі до створення інноваційних ідей та рішень із використанням ядерних технологій з метою вирішення поточних проблем суспільства. Тема I4N-2025: «Ядерні технології – можливість для економічного розвитку».