У березні у Варшаві відбувся Економічний форум Люблінського трикутника: Україна – Польща – Литва. Представники урядів, державних інституцій та бізнесу трьох країн обговорили ключові аспекти співпраці у сферах економіки, енергетики та безпеки.
Головний консультант керівника АТ «НАЕК «Енергоатом» Олександр Моцик, який увійшов до складу української делегації, зазначив, що однією з центральних тем форуму стало питання енергетичної безпеки та розвитку атомної енергетики.

Учасники обговорили сучасний стан української енергетики та виклики, що постали перед країною. Незважаючи на постійні обстріли енергетичної інфраструктури, Україна успішно пройшла найскладнішу за всю історію незалежності зиму – насамперед завдяки героїзму українських Збройних сил і мужності енергетиків, які після кожної атаки оперативно відновлювали лінії електропередач, трансформатори та інфраструктуру.
Не менш важливу роль у стабільному енергопостачанні відіграла атомна енергетика. Протягом зими атомні електростанції виробили понад половину всієї електроенергії країни, ставши надійною опорою енергосистеми України.
У 2024 році на рівні прем'єр-міністрів були озвучені політичні заяви стосовно співпраці у сфері ядерної енергетики. Як одна з провідних країн Європи в цій галузі, Україна демонструє впевнену позицію і на світовій арені. У цьому контексті обговорили плани Польщі щодо будівництва атомних енергоблоків. Це шість реакторів, три з них – американської технології AP1000. Будуватиме їх компанія Westinghouse, з якою Енергоатом вже має досвід співпраці.
Наприклад, з польськими колегами ми можемо поділитися напрацюваннями щодо створення галузі, законодавчими ініціативами, розробкою міжнародних процедур для будівництва енергоблоків. Крім того, у нас є досвідчені фахівці, зокрема із Запорізької АЕС, які можуть буди задіяні у виконанні певних робіт та підготовці кадрів.
Люблінський форум став платформою не тільки для проголошення політичних заяв та обговорення актуальних тем. Такі зустрічі дозволяють обмінятися бізнес-контактами, знайти нових партнерів і потенційних інвесторів. Зазвичай започатковані діалоги переростають у конкретні проєкти.