Сайт компанії працює у новій бета-версії. Попередня версія сайту за посиланням

05.03.2024

Два роки окупації Запорізької АЕС – вісім повних блекаутів

Кожне повне знеструмлення несе небезпеку аварії на ядерних енергоблоках. Запобігати цьому на окупованій ЗАЕС вдавалося лише завдяки професійним діям українського персоналу, який до 1 лютого 2024 року ще мав можливість виконувати свої обов’язки на робочих місцях.

Повне знеструмлення АЕС є чи не найголовнішим чинником, який створює найбільші загрози ядерній та радіаційній безпеці. З 11 вересня 2022 року енергоблоки ЗАЕС не генерують електроенергію. Проте станція перебуває в експлуатації та потребує зовнішнього енергоживлення. Передусім – щоб функціонували системи охолодження активної зони реакторів та ядерного палива в басейнах його витримки.

Передумови повного знеструмлення на захопленій росіянами Запорізькій АЕС виникають постійно. Так, влітку 2022-го окупанти почали обстрілювати її інфраструктуру в промисловій зоні, й навіть на майданчику станції гриміли вибухи, фіксувалися влучання. Та попри це ЗАЕС продовжувала видавати свої гігавати потужності в енергосистему України. 

Вперше Запорізька АЕС була відрізана від енергомережі країни 25 серпня 2022 року. Тоді внаслідок ворожих обстрілів була пошкоджена остання високовольтна повітряна лінія електропередачі – ПЛ-750 кВ «Дніпровська». До повномасштабної війни функціонували чотири таких ЛЕП 750 кВ, проте станом на серпень 2022-го три інші вже були обстріляні та виведені з ладу. Відтоді станція постійно перебувала під загрозою виникнення блекауту.

Незважаючи на постійні заяви Енергоатома про реальні загрози, російські військові продовжували обстрілювати ЛЕП та відкриті розподільні пристрої (ВРП) ЗАЕС. До кінця 2022 року через пошкодження ЛЕП на станції відбулося ще чотири блекаути: 8-го та 12 жовтня, 3-го і 23 листопада. У 2023-му сталося три  повних знеструмлення: 9 березня, 22 травня та 2 грудня. В усіх випадках українським фахівцям вдавалось у найстисліші за тих обставин терміни відновлювати роботу ліній електропередачі.

Сім повних знеструмлень ЗАЕС подолала, залишаючись на єдиній магістральній лінії зв’язку з енергосистемою України. І лише 3 липня 2023 року нарешті відновили резервне живлення від вітчизняної  енергосистеми через лінію 330 кВ.

Восьмий блекаут на Запорізькій станції стався вночі 2 грудня 2023 року внаслідок обриву ЛЕП ЗаТЕС – Феросплавна напругою 330 кВ та знеструмлення останньої лінії ЗАЕС – «Дніпровська» 750 кВ. Втративши зв’язок з обома зовнішніми лініями, Запорізька АЕС перейшла на живлення власних потреб від дизель-генераторів.

Нещодавно станція знову опинилась на межі блекауту. Внаслідок обстрілів з боку російських окупантів 21 лютого 2024-го відбулося знеструмлення ПЛ-330 кВ і в роботі вкотре залишилася тільки одна лінія ПЛ-750 кВ «Дніпровська», яка з’єднує ЗАЕС з українською енергосистемою.     

Коли в умовах повного знеструмлення атомна станція переходить на живлення від дизель-генераторів, її подальша доля залежить від достатньої кількості пального. За його відсутності дизель-генератори зупиняються за 10 діб.

«Кожна така ситуація є надзвичайно небезпечною для ядерної та радіаційної безпеки всього континенту. Станція у ці години переходить на живлення від дизель-генераторів – і щоразу починається зворотний відлік, який може завершитись катастрофою», – наголошує голова правління Енергоатома Петро Котін.

 

Нині станція живиться лише від однієї лінії і її пошкодження призведе до чергового блекауту.