Сайт компанії працює у новій бета-версії. Попередня версія сайту за посиланням

28.02.2023

Перехід енергоблоків українських АЕС на паливо Westinghouse забезпечить повну незалежність атомної енергетики України від росії

Broken image placeholder.

Сьогодні, коли повномасштабна агресія росії проти України спричинила ще й всесвітню кризу енергетичної безпеки, стало ще очевидніше, якою важливою складовою незалежності держав є незалежність їхніх енергосистем. На цьому тлі багато країн, які десятиліттями покладались на енергоресурси з російської федерації, нарешті усвідомили: лише диверсифікація постачань цих ресурсів та будь-яких складників дадуть можливість не залежати від росії.

Стосується це і атомної енергетики.

Низка країн не мають змоги без рф експлуатувати свої АЕС, бо вони споживають російське ядерне паливо. На щастя, Україна цю сторінку своєї «атомної історії» перегорнула.

Сім енергоблоків українських атомних електростанцій, єдиним оператором яких є ДП «НАЕК «Енергоатом», повністю переведені на паливо американської Westinghouse Electric Sweden AB, яка є багаторічним надійним партнером Компанії. А з 2024 року цим паливом мають забезпечуватися всі 15 енергоблоків вітчизняних АЕС. Завдяки такому переходу атомна енергетика України набуде остаточної незалежності від російської федерації.

«Україна стала першою державою на європейському континенті, якій вдалося диверсифікувати постачання ядерного палива для реакторів АЕС!» — наголосив президент ДП «НАЕК «Енергоатом» Петро Котін.

Та на цьому не зупиняємося. Енергоатом спільно з Westinghouse працює над створенням «внутрішнього» виробництва ядерного палива (ЯП) із застосуванням технології цієї компанії – у нас, в Україні. І це не лише посилить безпеку постачань ЯП на вітчизняні АЕС, а й сприятиме вдосконаленню палива та збільшенню його енерговиділення.

Чимало кроків у цьому напрямі вже зроблено. Так, в листопаді 2022 року ДП «НАЕК «Енергоатом» наказом Міненерго був призначений оператором майбутньої ядерної установки з виробництва тепловидільних збірок для реакторів АЕС, а в грудні Компанія розробила та погодила дорожню карту проєкту будівництва технологічного комплексу, де ці збірки вироблятимуться.

Наразі повністю окреслено графік виконання робіт і вже триває їхня передпроєктна частина, а введення комплексу в експлуатацію заплановано на 2026 рік.

☝️ Для довідки:

З моменту набуття Україною незалежності єдиним постачальником ядерного палива для наших АЕС із радянських часів залишалося російське АТ «ТВЕЛ». Тому ще з 2000 року НАЕК «Енергоатом» розпочав процес диверсифікації постачань ЯП та, обравши альтернативного постачальника – компанію Westinghouse Electric Sweden AB, кваліфікації американських тепловидільних збірок (ТВЗ) для реакторів російського зразка.

Це був тривалий і поступовий процес, але його завершення прискорила війна. З початком повномасштабного вторгнення росії Енергоатом відмовився від тепловидільних збірок країни-агресора повністю та назавжди.