#STANDWITHUKRAINE

Greenpeace ставить під сумніви висновки МАГАТЕ

Дослідницька група «Грінпіс Німеччини», яка співпрацює з українськими вченими у Чорнобилі, виявила, що рівень радіації в районах, де окопувалися російські військові, був щонайменше втричі вищим за оцінку Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ)

Тоді як МАГАТЕ в квітні поточного року запевнило, що рівень радіації на ЧАЕС і прилеглих територіях «нормальний» і не є серйозною проблемою для довкілля чи громадської безпеки.

Тому «Грінпіс Німеччини» стурбований тим, що МАГАТЕ серйозно скомпрометувало свій авторитет у галузі ядерної безпеки, зокрема, та в Україні через зв’язки з російською ядерною державною корпорацією «Росатом». Адже заступником генерального директора МАГАТЕ є громадянин рф Михаіл Чудаков, котрий довго працював у «Росатомі».

Також слідча група Greenpeace задокументувала той факт, що знищення або пошкодження російськими військовими основних лабораторій, баз даних і систем радіаційного моніторингу завдали серйозної шкоди науковій інфраструктурі ЧАЕС. Зокрема, йдеться про пошкодження лабораторного обладнання, необхідного для вивчення впливу радіації на людей і навколишнє середовище, що загрожує безпеці нинішніх і майбутніх поколінь

«Розуміння складних радіаційних наслідків Чорнобильської катастрофи є важливим для світу і потребує проведення досліджень та співпраці вчених на міжнародному рівні. Нині все це поставлено під загрозу через війну росії проти України. Науковцям і працівникам, які проводять важливий моніторинг радіаційної безпеки, тепер загрожує невідома кількість російських протипіхотних мін та вибухівки. Це жахливий спадок незаконної війни рф і злочин проти довкілля та світової науки. МАГАТЕ ж неохоче пояснює масштаби радіаційної небезпеки у Чорнобилі та вплив російської окупації», – вважає старший ядерний спеціаліст «Грінпіс Німеччини» Шон Берні.

Своєю чергою Ян Ванде Путте, провідний спеціаліст з радіації «Грінпіс Бельгії», котрий також брав участь у розслідуванні, наголосив, що його дослідна група виміряла рівні гамма-випромінювання всередині покинутих росіянами окопів: «Очевидно, що російські військові діяли у високорадіоактивному середовищі, але це не те, що повідомляє МАГАТЕ. Можна лише зробити висновок, що МАГАТЕ чомусь вирішило не докладати зусиль для повного розслідування. З нашого опитування стало зрозуміло, що в рівнях радіації у Чорнобильській зоні відчуження немає нічого нормального, попри переконання МАГАТЕ».

Науковці додали, що важливим для розслідування «Грінпіс Німеччини» був звіт про супутниковий аналіз, наданий британською службою розвідки McKenzie Intelligence Services (MIS), який показав, де саме перебували російські військові в лютому та березні 2022 року.

Читати більше