Сайт компанії працює у новій бета-версії. Попередня версія сайту за посиланням

10.06.2024

Україна першою серед країн світу позбулася залежності від росії у сфері атомної енергетики

Останнім часом у світі розпочались і наразі активно тривають незворотні процеси руйнування російської монополії на міжнародному ринку ядерних технологій.

Україна першою з країн світу на ділі довела, що атомна енергетика може функціонувати і стабільно працювати без допомоги росії. Маючи потужний флот ядерних реакторів радянського зразка НАЕК «Енергоатом» повністю відмовився від всього російського: їхнього ядерного палива, послуг у зберіганні відпрацьованого ядерного палива, російських запчастин та матеріалів тощо.

За словами в.о. голови правління АТ «НАЕК «Енергоатом» Петра Котіна, цей процес був вкрай непростим. Він розпочався за кілька років до початку повномасштабного вторгнення і викликав шквал критики та звинувачень з боку агентів російського впливу в Україні. Наприклад, можна згадати численні істерики окремих проросійських «експертів» щодо будівництва в Україні Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива та неймовірних зусиллях Енергоатома в якнайшвидшому завершенні будівництва цього обʼєкту. До нього навіть власним коштом збудували  42-х кілометрову залізничну колію.

«А якби не встигли добудувати до війни та ввести в експлуатацію вже у квітні 2022-го? Де б ми зараз зберігали відпрацьоване ядерне паливо з трьох наших АЕС? А росія дуже хотіла, щоб ми продовжили з ними контракт на вивезення цього палива до росії і щоб ми як і раніше платили їм за це близько 200 млн доларів щороку», каже Петро Котін.

Завдяки підтримці Президента України Володимира Зеленського, високій кваліфікації українських атомників та надійному партнерстві з міжнародними лідерами в атомній енергетиці, нам швидко вдалося досягти неочікуваних для ворога результатів повного подолання залежності від росії. Цим Енергоатом показав шлях багатьом країнам до енергетичної свободи в сфері атомної енергетики.

За прикладом України низка країн розриває діючі контракти та робить чіткі кроки для уникнення залежності від росії. Лише за останні кілька місяців у світі відбулися такі події:

  • Сенат США одноголосно підтримав заборону на імпорт російського урану, а президент країни Джо Байден підписав його.
  • П'ять країн мобілізують інвестиції для розвитку надійного ланцюга постачання ядерної енергії, аби знизити вплив росії. США, Канада, Японія, Франція та Велика Британія виділять $4,2 млрд для нарощення потужностей зі збагачення та конверсії урану протягом наступних трьох років. Країни прагнуть створити стійкий глобальний ринок поставок урану, вільний від російського впливу.
  • Шведська компанія Vattenfall не буде використовувати російське ядерне паливо – тепловидільні збірки конструкції ТВЗ-К, які вже тестувалися на АЕС Ringhals. рф планувала вийти на ринок палива західного зразка, почавши зі шведських реакторів. Однак не вдалося.
  • Після початку вторгнення Фінляндія відмовилася від будівництва спільного проєкту з Росатомом АЕС Hanhikivi-1 за 7 млрд євро.
  • Чеський конгломерат CEZ уклав угоду з Westinghouse  та Framatome  про постачання палива на АЕС Temelin, також американці забезпечать тепловидільними збірками енергоблоки ВВЕР-440 на АЕС Dukovany. Це планують зробити протягом двох-трьох років.
  • Болгарія вирішила замістити російське паливо на АЕС Kozloduy. Для реактора ВВЕР-1000 енергоблока №5 закуплять паливо виробництва Framatome, а для блока №6 – Westinghouse Electric Sweden.
  • У лютому 2024 року під санкції Сполучених Штатів потрапили дочірні підприємства росатома: АТ «Росатом Арктика», ТОВ «Іннохаб», ФДУП «Александровський науково-дослідний інститут технологій». Раніше Держдеп США вніс до санкційного переліку «Ковровський механічний завод», «Русатом Оверсіз» і «Атомстрой».
  • Комітет Конгресу США підтримав пакет санкцій проти «росатому» та осіб, що створюють загрози безпеці Запорізької АЕС. Відповідні рішення було ухвалено на засіданні комітету 16 травня 2024 року. Тепер ці проєкти законів буде винесено на розгляд Палати представників Конгресу США.
  • Велика Британія обмежила дев'ять організацій, серед яких «УМАТЕКС», який виробляє композитні матеріали, що можуть бути використані у воєнних цілях, та «ТРІНІТІ», чиї дослідження і розробки в галузі лазерної фізики фінансуються безпосередньо коштом державного оборонного замовлення росії.

Це лише початок кропіткої роботи щодо поступового витіснення російської федерації зі світових ринків технологій атомної енергетики. Цивілізований світ вже зрозумів, що співпраця з країною-агресором, яка зухвало порушує всі норми ядерної та радіаційної безпеки, захопивши Запорізьку АЕС, є неможливою.