Сайт компанії працює у новій бета-версії. Попередня версія сайту за посиланням

15.04.2024

На Хмельницькій АЕС стартував проєкт з будівництва енергоблоків №5, 6 за американською технологією Westinghouse

11 квітня 2024 року Енергоатом розпочав проєкт зі зведення енергоблоків ХАЕС-5 та ХАЕС-6 за технологією АР1000 Westinghouse на Хмельницькій АЕС.

None

У присутності міністра енергетики України Германа Галущенка, Надзвичайного і Повноважного Посла США в Україні Бріджит Брінк, голови правління АТ «НАЕК «Енергоатом» Петра Котіна та виконавчого директора Westinghouse Electric Company Патріка Фрагмана було закладено перший куб бетону блока №5 Хмельницької АЕС (бетонування дренажного каналу для забезпечення стійкості греблі та забезпечення будівництва інфраструктури енергоблоків).

П’ятий блок на Хмельницькій атомній електростанції стане першим в Україні, зведеним за американською технологією АР1000.

«Особлива риса американської технології АР1000 – можливість маневрування блоків. Сьогодні ворог б’є і знищує саме балансуючі потужності української енергетики, тому побудова блоків з можливістю маневрування дуже важлива для нас. І це наша відповідь терористам, вони ніколи не позбавлять нас світла, а нові технології дадуть нам змогу вистояти. Це великий геополітичний проєкт спільного інтересу України і США. Технології, які ми будемо разом будувати і розвивати, витіснять росіян з європейського ринку атомної енергетики», – зазначив міністр енергетики Герман Галущенко. 

Очільник Міненерго нагадав, що у співпраці з українськими фахівцями Westinghouse за рекордні строки виготовив новий вид ядерного палива, що зруйнувало російську монополію на ринку. 

«Це був перший крок. Зараз ми робимо другий, аби посунути росіян з ринків завдяки співпраці в побудові реакторів нового для Європи типу – АР1000. Це початок нашого великого шляху до нових перемог», – зазначив міністр. 

Посол США в Україні Бріджит Брінк зазначила, що на тлі постійних обстрілів критичної інфраструктури Україна потребує більше енергетичних потужностей, і основний фокус зосереджений на атомній енергетиці, оскільки вона генерує понад 50% електроенергії в країні.

«Особливо гостро це питання постає на тлі незаконного захоплення Запорізької АЕС загарбниками, і тому зараз Україна потребує додаткових енергоблоків. Я вітаю намагання і бажання уряду України, а також Міністерства енергетики й Енергоатома в напряму розбудови саме атомної енергетики. Ці блоки на Хмельницькій АЕС будуть першими з дев’яти, які планується побудувати в Україні спільно з Westinghouse за технологією АР1000», – сказала Бріджит Брінк.

Очільник Енергоатома Петро Котін відзначив епохальність цієї події для розвитку вітчизняної атомної енергетики та післявоєнної відбудови України. Також він подякував американській стороні за високу довіру до Енергоатома та плідне співробітництво в останні роки.

«Компанія Westinghouse – наш надійний стратегічний партнер: і у розробці та завантаженні альтернативного палива в реактори ВВЕР, і у створенні лінії з виробництва палива в Україні, і у будівництві нових енергоблоків за технологією АР1000 Westinghouse. У воєнний час ми не зупиняли, а навпаки – поглибили та пришвидшили нашу співпрацю. Я дуже вдячний пані Послу за підтримку нашого стратегічного співробітництва з компанією Westinghouse, а також згадку у своєму виступі тимчасово окупованої Запорізької АЕС. Найбільша АЕС у Європі була, є і буде нашою гордістю, і я впевнений, що вона повернеться під контроль України. Водночас завдяки будівництву ХАЕС-5, ХАЕС-6, після запуску в експлуатацію двох нових блоків №3 та 4 тут, на ХАЕС, потужність цієї станції перевищить потужність ЗАЕС, і саме тут, на цьому майданчику, буде найбільша АЕС у Європі», – зазначив Петро Котін.

Президент та виконавчий директор Westinghouse Electric Company Патрік Фрагман розповів про переваги реакторів АР1000 та зазначив, що Компанія вже запустила шість таких блоків у світі, які здатні успішно експлуатуватись від 60 до 100 років. 

«Цим заходом ми відкриваємо новий етап, нову віху в співпраці Westinghouse та Енергоатома. Блоки, які будуть зведені тут, на Хмельницькій АЕС, ідентичні двом блокам-близнюкам, які нещодавно були введені в експлуатацію в штаті Джорджія у США. Збудувавши їх, Україна отримає енергію, яка є чистою, доступною за ціною і з використанням економічно доцільних технологій. Цей проєкт також створить багато робочих місць під час будівництва, експлуатації, ремонтів та технічного обслуговування. Є й інша сторона медалі – національна безпека залежить від енергетичної. Наразі всі українські енергоблоки позбулися залежності від рф і можуть працювати на американському паливі», – зауважив Патрік Фрагман.

Україна прагне розвитку свого енергетичного потенціалу саме за допомогою ядерної енергетики, а участь шановних гостей у церемонії закладання першого кубу бетону для будівництва нових реакторів засвідчує, що Сполучені Штати Америки підтримують нас у цьому прагненні. Стратегічний партнер Енергоатома Westinghouse готовий і надалі допомагати в розвитку енергетичного сектору, що особливо актуально під час російської агресії проти України.

 

None None None None None None None