Пресцентр

Підсумки міжнародної конференції «Атомні можливості для розвитку країни»

Розмір шрифту

Скинути
26.11.2021

22 листопада 2021 року в Києві з нагоди 25-ї річниці ДП «НАЕК «Енергоатом» відбулася міжнародна конференція «Атомні можливості для розвитку країни». Її організували Енергоатом та ГО «Українське ядерне товариство».

 

Під час конференції обговорили широке коло питань щодо розвитку ядерної енергетики в Україні та світі, її важливість у досягненні основних цілей декарбонізації та сталого розвитку.

У форумі взяли участь багаторічні партнери Енергоатома з України й закордону, керівники дипломатичних місій США, Франції, Великої Британії, провідні експерти галузі, лідери профспілок, науковці, представники міністерств і відомств тощо. Із відеозверненнями до учасників заходу звернулися глави Міжнародної агенції з атомної енергії (МАГАТЕ) та Всесвітньої асоціації операторів атомних електростанцій (ВАО АЕС). Загалом же було 250 гостей.

Підписання угод між Енергоатомом та Westinghouse

Однією з головних подій конференції стало підписання двох угод між НАЕК «Енергоатом» та американською компанією Westinghouse щодо співпраці та будівництва нових атомних енергоблоків на майданчику Хмельницької АЕС.

Нагадаємо, наприкінці літа, 31 серпня 2021 року, під час візиту Президента України Володимира Зеленського до США та за його особистої присутності Енергоатом підписав із Westinghouse Меморандум про будівництво в Україні п’яти атомних енергоблоків. Протягом останніх місяців провели десятки раундів переговорів з американською стороною, виконали величезний обсяг роботи у цьому напрямі.

Урочисте підписання угод між Енергоатомом та Westinghouse, Київ, 22 листопада 2021 р.

За результатами цієї роботи сторони підготували і під час конференції підписали «стартові» двосторонні угоди щодо реалізації проєкту будівництва двох нових енергоблоків на Хмельницькій АЕС за технологією АР1000. Перша угода – «Про надання послуг з розроблення проєкту AP1000 на Хмельницькій АЕС», друга – «Про закупівлю тренажера та обладнання із тривалим терміном постачання для проєкту AP1000 на Хмельницькій АЕС».

Зазначені енергоблоки збудують, як-то кажуть, з нуля на майданчику Хмельницької АЕС поруч із недобудованими 3-м та 4-м енергоблоками. Очікується, що основним джерелом фінансування проєкту стане довгостроковий кредит Ексімбанку США.

Обидві угоди урочисто скріпили своїми підписами керівник Енергоатома Петро Котін та президент і генеральний директор Westinghouse Патрік Фрагман за присутності міністра енергетики України Германа Галущенка і Тимчасової повіреної у справах США в Україні Крістіни Квін.

За словами очільника НАЕК Петра Котіна, підписання важливих угод з американськими партнерами дало старт новому етапу розвитку атомної енергетики не тільки в Україні.

«Україна перетворюється на рушійну силу, яка відкриє Європі шлях до вуглецевої нейтральності, – переконаний пан Котін. – Енергоатом у співпраці з американськими партнерами готовий сприяти «зеленому переходу» до чистої та доступної енергії».

Спільне фото після підписання: (зліва направо) Патрік Фрагман, Крістіна Квін, Герман Галущенко та Петро Котін

 

Міністр енергетики України Герман Галущенко підкреслив, що спільна з американською компанією праця передбачає не лише будівництво двох енергоблоків на ХАЕС. Є принципова домовленість із американським урядом про допомогу в зведенні значно більшої кількості нових атомних потужностей. «У вересні ми в Вашингтоні підписали меморандум про співробітництво з Westinghouse, а вже в листопаді підписуємо відповідні угоди про будівництво блоків на Хмельницькій АЕС, – сказав він. – Я впевнений, що так само швидко ми рухатимемося й на шляху реалізації цих угод».


За словами пана Галущенка, держава зараз дивиться на атомну генерацію як на основу енергетики країни, а попереду – широкі перспективи в реалізації наукомістких і амбітних проєктів, яких ще не знала промислова історія України.

Тимчасова повірена у справах США в Україні Крістіна Квін, звертаючись до учасників і гостей конференції, підкреслила: «Ця подія стане певною віхою у співпраці давніх партнерів та визначним днем для всього ядерно-енергетичного сектору України».

На думку пані Квін, Україна зможе досягти ще вищого рівня «зеленої» енергетики, адже співпраця НАЕК з Westinghouse націлена на майбутнє: «Westinghouse – ідеальний партнер для Енергоатома, щоб удосконалити український ядерний флот, оскільки атомна галузь має надзвичайно важливу роль для енергобезпеки держави».

Своєю чергою генеральний директор Westinghouse Патрік Фрагман (на фото зверху – ліворуч) зауважив, що Україна виробляє понад половину електроенергії за допомогою атомної енергетики, а Westinghouse постачає близько половини ядерного палива для українських АЕС.

Доповідь Патріка Фрагмана (праворуч) про перспективи розвитку атомної енергетики

«Ми чекаємо на той момент, коли реактори АР1000 з’являться тут, – сказав пан Фрагман. – Україна має велику кількість викликів в енергетиці та поступово має вивести з експлуатації реактори російського типу й побудувати нові станції. Ми можемо допомогти розвивати безвуглецеві технології та підтримувати високі стандарти ядерної безпеки».

Реакторні установки АP1000 мають потужність 1100 МВт та належать до новітніх розробок покоління ІІІ+ із найсучаснішими системами активної та пасивної безпеки. Перевагою цих реакторів є високий КВВП – 93% та подовжений паливний цикл – 18 місяців. Оскільки реактор складається з 50 великих та 250 малих модулів, це знижує вартість і скорочує строки будівництва.

Однією з найважливіших переваг АР1000, поміж іншого, є наявність додаткових приводів систем керування та захисту (СУЗ), завдяки яким реактор може працювати в маневрових режимах у діапазоні від 20% до 100% навантаження.

Прагнення України досягти кліматичної нейтральності завдяки розвитку власної атомної генерації цілком підтримали високоповажні керівники дипломатичних місій США, Франції та Великої Британії в Україні Крістіна Квін, Етьєн де Понсен та Ніколас Гаррокс.

Надзвичайний і Повноважний Посол Франції в Україні Етьєн де Понсен підкреслив загальне зростання інтересу країн світу до атомної енергетики, що стало очевидним під час конференції в Глазго, присвяченій кліматичним змінам.

«Французька й українська промисловості потребують широких інвестицій для підтримки високого рівня атомної безпеки наявних станцій, а також для того, щоб будувати нові атомні потужності», – зазначив пан Посол. На його думку, зараз Франція та Україна мають спільні цілі в досягненні енергонезалежності, що вимагає поглиблення подальшої співпраці.

Заступник Посла Великої Британії в Україні Ніколас Гаррокс вважає, що атомна енергетика в його державі та в Україні доволі схожі – і за масштабами (в обох країнах по 15 діючих реакторів), і за багатою історією розвитку технологій та ядерних програм.

«Як і Україна, ми розуміємо переваги ядерної інженерії для безпечного використання наших атомних станцій», – сказав пан Гаррокс. Він подякував Енергоатому за співпрацю з британськими компаніями та висловив сподівання на подальшу плідну й успішну співпрацю.

Також учасники конференції почули добрі слова підтримки у відеозверненні Генерального директора МАГАТЕ Рафаеля Гроссі, який підтвердив зобов’язання МАГАТЕ працювати з Європейським банком з реконструкції та розвитку й українськими державними інституціями.

«Разом ми працюватимемо над безпечними й економічно вигідними рішеннями щодо виведення з експлуатації ЧАЕС і поводження з радіоактивними відходами у зоні відчуження», – запевнив пан Гроссі.

Виконавчий директор Всесвітньої асоціації операторів атомних електростанцій (ВАО АЕС) Інгемар Енгквіст у своєму відеозверненні висловив переконання в тому, що Україна має всі передумови для досягнення досконалості в роботі атомної генерації.

Пан Енгквіст нагадав про спільне зобов’язання операторів АЕС підтримувати один одного, щоб до 2030 року галузь максимально розвинулася й оновилася. «Саме оператори атомних електростанцій мають керувати розвитком безпеки. Не регулятори, не уряди, не громадськість чи ЗМІ. Ми як галузь маємо лідирувати», – переконаний він.

 

Учасникам конференції продемонстрували корпоративний фільм «Енергоатом – 25 років чистої енергії майбутнього»

Керівник Енергоатома Петро Котін ознайомив присутніх із планом розвитку української атомної галузі на найближчі два десятиліття. «Плани з будівництва нових енергоблоків: наша мета – 24 ГВт атомних потужностей до 2040 року. Ми збираємося це зробити силами наших фахівців та за допомогою міжнародних партнерів», – зазначив він.

Пан Котін підкреслив, що економічний ефект від будівництва одного енергоблока за час його експлуатації збільшує ВВП на 25 млрд доларів. Серед інших вагомих переваг – створення восьми тисяч додаткових робочих місць на етапі будівництва та 50 тисяч – під час життєвого циклу одного блока.

Експосол України в США Олександр Моцик (ліворуч) і керівник НАЕК Петро Котін

За словами керівника Енергоатома, вартість будівництва одного енергоблока становить приблизно 5 млрд доларів, термін – близько п‘яти років. Загалом станом на сьогодні інвестпрограма Компанії щодо будівництва п’яти нових блоків становить 30 млрд доларів.

Важливо, що наявний технічний потенціал українського атомно-промислового комплексу дає можливість вітчизняним підприємствам забезпечувати нове будівництво необхідним обладнанням, матеріалами та послугами. Їхня частка в проєкті може сягнути 60%.

Амбітні плани і великі перспективи оновлення атомного парку та розбудови української атомної галузі матимуть довготривалий ефект для країни. «Вже наступного року Енергоатом розпочинає наймасштабніше будівництво в країні. Його реалізація допоможе забезпечити державу на десятиліття вперед чистою та доступною енергією, а також створить значний макроекономічний ефект, що стане поштовхом для зростання вітчизняної економіки і промисловості», – сказав пан Котін.

Своєю чергою президент «Українського ядерного товариства» Володимир Бронніков зазначив, що Україна – чи не єдина країна в Європі, яка після 1991 року запустила три енергоблоки АЕС (останні – 17 років тому). Адже після Чорнобильської аварії довіра до мирного атома різко похитнулася, країни масово згортали будівництво нових енергоблоків. Україна запровадила мораторій на зведення нових ядерних потужностей, внаслідок чого в країні залишилося кілька майданчиків з недобудованими блоками. Однак відповідальність за безпечну і сталу роботу АЕС цілком залишилася на атомниках.

«Те, що Енергоатом 25 років працював без єдиної значущої радіаційної чи ядерної аварії, – це наше велике досягнення та, перш за все, внесок колективу  – експлуатаційників, ремонтників, а також будівельників, монтажників й усіх причетних до створення та роботи атомних станцій», – підкреслив пан Бронніков.

Проаналізувавши всі значущі атомні аварії, українські атомники взяли найкращі світові практики та створили центр з підготовки ремонтного персоналу, який не має аналогів у світі, максимально впровадили постфукусімські заходи і, найголовніше, запровадили поняття культури безпеки, коли кожен працівник АЕС розуміє важливість свої роботи та відчуває персональну відповідальність.

«Я переконаний, що зараз є всі підстави заявити світові, що ми маємо унікальний досвід як експлуатації, так і впровадження заходів безпеки та роботи з персоналом, тож можемо сміливо пропонувати свої можливості для подальшого розвитку атомної енергетики», – вважає Володимир Бронніков.

На його думку, єдине, що зараз може втримати Україну в числі інтелектуально і технічно розвинених країн, – це атомна енергетика.

Лейтмотивом виступів на конференції керівників провідних атомних компаній світу – Westinghouse, Holtec International, NuScale, EDF, Farmatome, які є надійними партнерами та давніми друзями Енергоатома, була тема декарбонізації.

На останній кліматичній конференції в Глазго (Велика Британія) понад 40 країн, серед яких і Україна, погодилися поступово відмовитися від використання викопного вугілля для виробництва електроенергії.

Наразі у світі або вже будується, або планується до зведення понад 200 енергоблоків. Світ усвідомлює, що нові енергетичні ресурси мають базуватися на екологічно чистих процесах перетворення енергії, забезпечувати сталий розвиток національної та світової економіки, а також бути енергоефективними та маневровими потужностями для забезпечення попиту на електроенергію, який дедалі зростає.

Україна вже внесла вагомий внесок у загальносвітову справу декарбонізації. За словами доктора наук, заступника голови ради молодих вчених НАН України Костянтин Сімейко, протягом усього часу експлуатації українських атомних станцій вдалося уникнути понад 3 млрд тонн викидів СО2 у довкілля. І зараз Україна – одна з провідних серед тих держав світу, які планують будувати нові атомні потужності.

На конференції виступив віцепрезидент ДП «НАЕК «Енергоатом» Хартмут Якоб.

Україна – в авангарді енергетики нового рівня

Підбиваючи підсумки міжнародної конференції, керівник Енергоатома зазначив, що Україна може впевнено претендувати на провідне місце в атомній енергетиці Європи, оскільки має для цього всі складники успіху: висококваліфікованих досвідчених фахівців, наукові розробки, діючі провідні центри підготовки персоналу. Також Енергоатом протягом 25-років успішної  роботи накопичив безцінний досвід безпечної експлуатації ядерних установок та багаторічної плідної співпраці з надійними, потужними іноземними партнерами.

«Мова не лише про локальні амбіції, що були підкріплені підписаними угодами між Енергоатомом та Westinghouse. Ми говоримо про лідерство європейського рівня», – сказав пан Котін.

Зараз Україна має всі шанси бути локомотивом змін в атомній галузі, який допоможе Європі скоріше досягти вуглецевої нейтральності. Адже саме ядерна енергетика залишається стабільним і безпечним джерелом безвуглицевої енергії. Вона стане тим містком, через який прокладається дорога до виконання планів з декарбонізації відповідно до рішень, ухвалених на кліматичному саміті в Глазго.

«Сьогодні для нас починається новий етап у розвитку ядерної енергетики, розрахований до 2040 року, коли Енергоатом разом із партнерами має завершити спорудження в Україні 14-ти нових атомних енергоблоків», – зазначив керівник НАЕК.

Відтепер Україна – в авангарді енергетики нового рівня, яка включається у глобальний процес енергетичного переходу. Петро Котін упевнений, «що саме за підтримки наших іноземних партнерів ми досягнемо поставленої мети. У нас немає іншого шляху. Тут йдеться не лише про економіку, а й про безпеку. Адже енергетична самодостатність і безпека – це запорука незалежності й економічного зростання».

Енергоатом готовий реалізувати «зелений» перехід, щоб через кілька десятиліть Україна могла би стати реальним взірцем країни з безвуглецевою економікою.