Прес-центр

Вчені не знайшли доказів радіаційної шкоди для здоров’я через Фукусіму – МАГАТЕ

Розмір шрифту

Скинути
15.03.2021

Десять років тому потужний землетрус сколихнув азійське морське дно. Ці поштовхи виявилися достатньо сильними – і на АЕС «Фукусіма-Даїчі» спрацювало захисне обладнання. Після того, як воно зупинилося, спрацювала система охолодження, але приблизно за годину гігантське цунамі прокотилося материком, завдавши руйнувань прибережній зоні Японії та порушивши периметр безпеки Даїчі, – йдеться у виступі генерального директора МАГАТЕ Рафаеля Маріано Гроссі з нагоди роковин аварії на Фукусімі.

«Хоча стихійне лихо призвело до викиду нуклідів у довкілля, вчені не знайшли доказів того, що це викликало радіаційну шкоду для здоров’я», – зауважив Гроссі.

За кілька днів після цунамі група експертів МАГАТЕ вилетіла в Японію, щоб допомогти інженерам оцінити збитки. Агентство продовжувало підтримувати Японію впродовж останнього десятиріччя. Очільник МАГАТЕ зазначив, що наразі відомство допомагає вирішити надзвичайно складну для японців проблему з водою.

Підводячи всі підсумки, зроблені МАГАТЕ та його державами-членами з того фатального дня у 2011 році, Гроссі зазначив, що фахівці Агентства витратили тисячі людино-годин і зібрали тисячі сторінок даних та знань протягом перших чотирьох років. Лише за кілька місяців після катастрофи вдалося розробити всеохоплювальний план дій зі зміцнення глобальної системи ядерної безпеки.

Інженери операторів АЕС з усього світу, зокрема й українського Енергоатома, проаналізували роботу своїх ядерних реакторів і за необхідності модернізували їх. На сьогодні всі держави – члени Організації завершили стрес-тести і користуються послугами експертних місій МАГАТЕ. Створено єдину платформу з просування чітких методів ядерної безпеки для існуючих АЕС, а також для тих, що будуються чи проєктуються. Експертам-атомникам вдалося створити стійку загальносвітову культуру безпеки. А ухвалення Віденської декларації об’єднало всі сторони Конвенції про ядерну безпеку, щоб зміцнити її принципи. 

На думку керівника Агентства, важливий урок Фукусіми полягає у тому, що регулювальні органи мають бути незалежними, сильними й мати адекватні ресурси.

«Ядерна безпека – не самоціль, а радше засіб досягнення мети. Це ключ до виконання найбільшої обіцянки атомної енергетики – її здатності допомогти стабілізувати клімат, водночас даючи можливість економіці та суспільству процвітати, спираючись на безпечну, стабільну і стійку безвуглецеву енергію», – підсумував Гроссі.

«Наша робота занадто важлива, щоб відпочивати» – таким девізом керуються в МАГАТЕ. І запевняють, що посилення ядерної безпеки відбувається 24/7, робота не зупиняється ні на хвилину.