Прес-центр

Уряд США обговорює субсидіювання атомної енергетики для досягнення кліматичної нейтральності

Розмір шрифту

Скинути
06.05.2021

Білий дім дедалі глибше розуміє, що без виробництва атомної енергії Америці аж ніяк не досягти суттєвого скорочення викидів СО2. Тому протягом останніх тижнів уряд країни дедалі чіткіше подає законодавцям і зацікавленим сторонам сигнали про можливість нових податкових пільг – субсидій для підтримки атомних електростанцій. Про це інформагентству Reuters – одному з найбільших у світі – заявили відразу кілька джерел з адміністрації США.

Сполучені Штати є беззаперечним світовим лідером в атомній енергетиці: станом на 31 грудня 2020 року на 56 АЕС у 28 штатах працювали 94 ядерні реактори. З 1990-го американські атомні електростанції щороку виробляють близько 20% електроенергії в країні й при цьому мають найнижчі викиди СО2. Однак зростання витрат на безпеку та конкуренція з боку дешевого природного газу й альтернативних видів ґенерації, яким вже відшкодовують податки, ставлять АЕС у вкрай невигідне положення.

Днями остаточно зупинила свій останній реактор АЕС Indian Point у штаті Нью-Йорк; якщо держава не допоможе, енергогенеруючі компанії можуть закрити до листопада ще чотири енергоблоки на двох АЕС у штаті Іллінойс. І це не лише про подальше збільшення викидів, але й про «скасування» тисяч робочих місць тощо.

Минулого місяця Джо Байден оприлюднив новий орієнтир щодо скорочення викидів парникових газів. Як частина національно визначеного внеску США (NDC) до Паризької угоди, до якої він «повернув» США у перший же день свого перебування на посаді президента, Америка до 2030-го має знизити ці викиди на 50–52% (порівняно з 2005 роком, показники якого взято за точку відліку – 100%). Тож нині розглядається певна форма податкового кредиту на виробництво атомних електростанцій.

Байден пообіцяв збільшити витрати на дослідження нового покоління передових ядерних реакторів, але при цьому врятувати й існуючі «старі». Його адміністрація підтримала s стандарт інфраструктури чистого енергоспоживання (CES), яка теж має підтримувати існуючі атомні електростанції.

«Ми прагнемо якомога швидше скоротити викиди, створити робочі місця та посилити місцеві економіки, проте, дозволяючи закривати атомні електростанції, ми зазнаємо поразки на всіх трьох фронтах», – влучно зауважив директор кліматичної та енергетичної програми Райан Фіцпатрік.