Пресцентр

Звіт МАГАТЕ підтверджує необхідність включення атомної енергетики до політики пом’якшення зміни клімату

Розмір шрифту

Скинути
21.10.2015

Зміна клімату – найбільший екологічний виклик наших часів. Поки уряди різних країн готуються до кліматичного саміту в Парижі, що відбудеться наступного місяця, МАГАТЕ опублікувало звіт, який підкреслює роль атомної енергетики у зменшенні викидів парникових газів, які роблять найбільший "внесок" у глобальне потепління.

За шість тижнів до конференції у Парижі, що має на меті укладання нової угоди про боротьбу зі змінами клімату, звіт Зміна клімату та атомна енергетика 2015 пропонує всеохоплюючий огляд потенціалу атомної енергетики у зменшенні викидів парникових газів та подоланні економічних, енергетичних та екологічних проблем.

Атомна енергетика є одним з найбільших низьковуглецевих джерел енергії, доступних сьогодні, і багато країн вірять, що вона здатна допомогти вирішити подвійне питання із забезпечення надійного енергопостачання, одночасно зменшуючи викиди. – зазначає Юкія Амано, Генеральний директор МАГАТЕ. «Поки уряди країн світу готуються до обговорення нової кліматичної угоди в Парижі, дуже важливо щоб був визнаний внесок, який може зробити атомна енергетика у боротьбу зі змінами клімату».

Річний звіт, суттєво переглянутий порівняно з торішнім виданням, був оновлений з огляду на нову наукову інформацію, аналіз, технічні дані та інші публікації, які нещодавно стали доступними. До цих публікацій входить Прогнозна вартість виробництва електроенергії Ядерного енергетичного агентства Організації економічного співробітництва та розвитку, прогноз світового розвитку енергетики World Energy Outlook та Дорожня карта з ядерної енергетики, обидві опубліковані Міжнародним енергетичним агентством.

Видання доповнено розділами, що досліджують нові виклики, здатні вплинути на взаємодію між процесом зміни клімату та атомною енергетикою в найближче десятиріччя, включаючи:

порівняння викидів парникових газів на основі життєвого циклу різних атомних технологій. Відмінності між водо-водяними ядерними реакторами та реакторами киплячого типу є невиразними та можуть порівнюватися з іншими низьковуглецевими технологіями. Більше того, дослідження вказують, що реактори з газовим охолодженням та реактори на швидких нейтронах мають навіть нижчі показники викидів ПГ завдяки вищій теплоефективності та нижчим потребам паливних циклів відповідно.
пояснення впливу вартості системи відповідно до типу технології. Наприклад, вартість підключення до мережі для нестабільних у постачанні енергії відновлювальних джерел енергії є від 3 до 10 разів вищою, ніж для технологій, що піддаються диспетчеризації (вугілля, газ або атомна енергетика). І витрати на балансування – штрафи, виплачувані виробниками, які надають більше чи менше енергії ніж попередньо заявляли – різко зростають зі зростанням частки відновлювальних джерел енергії у мережі.
порівняння викидів від технології вловлювання та зберігання вуглецю (CCS – carbon capture and storage) та атомної енергетики. Витрати на CCS є неточними, існує проблема з розміщенням репозиторіїв СО­2, і викиди на основі життєвого циклу все ще вищі, ніж в атомної енергетики.

Девід Шропшир, голова секції планування та економічних досліджень МАГАТЕ, відповідальної за підготовку звіту, наголосив, що усі низьковуглецеві енергетичні технології будуть потрібні найближчим часом для вирішення проблем зміни клімату.

«Вуглецевий слід атомної енергетики дуже низький, порівнюваний із гідроенергетикою, та менший, ніж у будь-якого іншого викопного палива, і одночасно вона [атомна енергетика] забезпечує безперебійну подачу базової електроенергії», сказав Шропшир. «Якщо світ має обмежити зростання температури на прийнятному рівні, усі низьковуглецеві джерела енергії будуть потрібні». 

Нагадаємо, у рамках Дня атомної енергетики президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський наголосив, що «Зміни клімату пов’язані в першу чергу з викидами парникових газів, значна частка яких припадає на енергогенеруючі підприємства, тому ядерна енергетика, яка використовує для виробництва електроенергії низьковуглецеву технологію, набуває сьогодні ще більшого значення». 

Додаткові матеріали:

Звіт Зміна клімату та атомна енергетика 2015 (МАГАТЕ, англ. мова)

Інтерв’ю Девіда Шропшира (англ. мова)

Прес-реліз «Атомна енергетика здатна об’єднати Європу в боротьбі з кліматичними змінами»