Сайт компанії працює у новій бета-версії. Попередня версія сайту за посиланням

29.11.2024

Заява Генерального директора МАГАТЕ Рафаеля Гроссі від 28 листопада 2024 року щодо ситуації в Україні

Три діючі атомні електростанції (АЕС) України сьогодні вранці знизили виробництво електроенергії після нових атак на енергетичну інфраструктуру країни, і це ще більше поставило під загрозу ядерну безпеку під час військового конфлікту, заявив Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі.

Щойно на трьох об'єктах пролунали сигнали повітряної тривоги, Хмельницька, Рівненська та Південноукраїнська АЕС превентивно знизили рівень потужності вдруге менш ніж за два тижні під час широкомасштабних військових дій в країні, сказав Генеральний директор Гроссі. Дві команди МАГАТЕ, розгорнуті в Україні, були змушені шукати укриття.

На діючих АЕС загалом дев'ять реакторів, і всі вони знизили потужність. Один реактор, на Рівненській АЕС, також був відключений від мережі. АЕС продовжували отримувати електроенергію ззовні, незважаючи на те, що Хмельницька АЕС втратила зв'язок з двома лініями електропередач.

«Енергетична інфраструктура України є надзвичайно крихкою та вразливою, що наражає  ядерну безпеку на великий ризик», –сказав Генеральний директор Гроссі. «Я ще раз закликаю до максимальної військової стриманості в районах, де розташовані основні об'єкти ядерної енергетики та інші об'єкти, від яких вони залежать».

Повідомлень про пряме пошкодження АЕС не надходило, але МАГАТЕ було поінформовано Україною, що удари в черговий раз уразили електричні підстанції, які станції використовують як для передачі, так і для отримання електроенергії за межами майданчика.

Ці підстанції, визначені МАГАТЕ як важливі для ядерної та фізичної ядерної безпеки, були пошкоджені під час попередніх обстрілів, у тому числі в серпні.

Команди МАГАТЕ відвідали сім підстанцій, розташованих за межами АЕС по всій Україні, у вересні та жовтні, щоб оцінити ситуацію після серпневих обстрілів, виявивши «значні пошкодження» та «дійшовши висновку, що здатність енергосистеми забезпечувати надійне електропостачання українських АЕС за межами майданчика значно знизилася», – заявив Генеральний директор МАГАТЕ Гроссі на засіданні Ради керуючих МАГАТЕ минулого тижня.

«МАГАТЕ продовжить оцінювати ступінь пошкодження об'єктів та ліній електропередач, які мають важливе значення для ядерної та фізичної ядерної безпеки», – сказав він сьогодні. «МАГАТЕ продовжить робити все можливе, щоб зменшити ризик ядерного інциденту під час цієї трагічної війни».

АЕС потребують надійного підключення до електромережі як для розподілу виробленої електроенергії, так і для отримання енергії за межами майданчика для охолодження реактора. Зростаюча вразливість електромережі залишається однією з головних проблем для ядерної та фізичної ядерної безпеки протягом усього збройного конфлікту.

Генеральний директор неодноразово підкреслював важливість дотримання семи основних принципів ядерної та фізичної ядерної безпеки, один з яких полягає в тому, що на всіх ядерних майданчиках має бути забезпечене надійне електропостачання від мережі за межами майданчика.

Джерело