Діяльність

Завершено міжнародну частину проекту "Створення Національного центру підготовки ремонтного та керівного персоналу" для Енергоатома

Розмір шрифту

Скинути
20.10.2015

 Завершено європейську частину міжнародного проекту "Створення Національного центру підготовки ремонтного та керівного персоналу" для НАЕК "Енергоатом", який є унікальним у світі. На базі Центру, розташованого на Запорізькій АЕС, буде функціонувати повномасштабний тренажер - майже аналогічний реакторному острову.

20 жовтня за участі голови Представництва Європейського Союзу в Україні Яна Томбінські (Jan Tombinski), президента Енергоатома Юрія Недашковського та заступника міністра енергетики та вугільної промисловості України Олександра Светеліка на ЗАЕС відбулась урочиста церемонія передачі унікального обладнання для Центру, яке було придбано за гроші, надані ЄС.

Звертаючись до присутніх на церемонії, Ян Томбінські підкреслив важливість створення унікального центру підготовки персоналу для зміцнення безпеки експлуатації АЕС.

«Я з того покоління, яке позначено чорнобильською катастрофою. Тим не менш я розумію, що атомна енергетика – це енергетика майбутнього, яка будується на міцному фундаменті безпеки. Саме тому проект Національного центру підготовки персоналу Енергоатома є для нас зразковим», - зазначив Я.Томбінські.

За його словами, «дуже символічно, що ЄС фінансує проекти з атомної безпеки України. Це потрібно, щоб забезпечити енергетичну безпеку вашої країни».

На унікальності проекту наголосив і Юрій Недашковський: «Це один з найбільш успішних проектів, які Україна реалізувала у сфері ядерної безпеки спільно з Європейською Комісією. В рамках проекту створено перший у своєму роді повномасштабний тренажер, який повністю відтворює обладнання четвертої петлі реакторної установки енергоблоку ВВЕР-1000. Ми збираємося багато років експлуатувати наші атомні блоки і будувати нові. Для забезпечення найвищого рівня безпеки призначений новий Національний центр підготовки персоналу АЕС».

Я.Томбінські і Ю.Недашковський погодилися, що після відкриття, яке заплановано на наступний рік, Центр має перспективи змінити статус з національного на міжнародний.

У заході також взяли участь керівник програм співробітництва Представництва ЄС в Україні Беренд де Гроот (Berend de Groot), керівник програми від Представництва ЄС в Україні Жан-Франсуа Море (Jean-Francois Moret), керівник проекту від ЄК Крістіна Тормелен (Christina Thormaehlen), директор Спільного офісу підтримки (JSO) ЄК Девід Корбетт (David Corbett) та керівник проекту від компанії AREVA Лутц Лангер (Lutz Langer). 

Під час відвідання корпусу «Г» Учбово-тренувального центру (УТЦ) ЗАЕС, де змонтовано обладнання тренажеру, європейська делегація ознайомилась з його роботою.

12,87 млн євро склала допомога Еврокомісії за цим проектом. Зокрема, для Центру було поставлено 4 тренажери, обладнання для 23 навчальних лабораторій та передано найкращі світові методології навчання ремонтного персоналу та керівників компанії-оператора АЕС.

Зі свого боку Енергоатом витратив з моменту початку проекту близько 0,5 млрд грн. Причому лише 2 останні роки джерело фінансування цього проекту було передбачено у тарифі.

Довідка. У 2007 році в рамках програми міжнародного технічного співробітництва між Європейським Союзом та Україною «Інструмент Співробітництва з Ядерної Безпеки» в Україні стартував проект «Створення національного центру підготовки ремонтного і керівного персоналу НАЕК «Енергоатом» на базі УТЦ ЗАЕС». У цьому проекті організаційно об'єднані 2 самостійних проекти: «Створення Національного центру підготовки ремонтного персоналу НАЕК «Енергоатом» (НЦПРП) та «Створення Національного центру підготовки керівників НАЕК «Енергоатом» (НЦПК).

До реалізації проекту долучились провідні європейські компанії у сфері атомної енергетики, зокрема німецькі AREVA NP GmbH та CA&R Engineering.

В рамках реалізації проекту було побудовано корпус «Г», який увійшов до комплексу будівель УТЦ ЗАЕС. На семи відмітках корпусу «Г» розміщені спеціалізовані навчальні лабораторії по різних напрямках. У залізобетонному ядрі споруди, яке імітує гермозону енергоблоку типу ВВЕР-1000, змонтовано основне обладнання четвертої петлі реакторної установки. Обладнання та системи, що забезпечують розбирання/збирання реактора, перевантаження ядерного палива, стенд для випробування приводів системи управління захисту (СУЗ) реактора є діючими.

Запорізька АЕС - найбільший енергетичний об'єкт в Україні та Європі з встановленою потужністю 6000 МВт. Частка ЗАЕС у загальному обсязі виробництва електроенергії в Україні складає близько 25%.