Діяльність

Юрій Недашковcький: Для крос-перевірки WANO за ініціативи Енергоатома першою обрана Рівненська АЕС

Розмір шрифту

Скинути
22.11.2016

Підсумкова нарада партнерської перевірки Паризького центру ВАО АЕС на Рівненській АЕС пройшла за участю президента ДП «НАЕК «Енергоатом» Юрія Недашковського. Під час прес-конференції зі станційними медійниками керівник Компанії дав оцінку першій в історії ВАО АЕС обмінній партнерській перевірці між двома регіональними центрами та відповів на запитання журналістів.

– Юрію Олександровичу, нинішня партнерська перевірка на РАЕС – перший досвід, отриманий у результаті співпраці двох великих регіональних центрів: Паризького і Московського. Чи планує компанія «Енергоатом» продовжувати подібну практику у частині крос-перевірок з іншими регіональними центрами?

– Наразі у діяльності Всесвітньої асоціації операторів, що експлуатують атомні станції, відбуваються суттєві трансформації, особливо з урахуванням досвіду аварії на «Фукусіма-Даїчі». ВАО розвивається, створюються нові регіональні центри. Запроваджена взаємна перевірка діяльності окремих регіональних центрів, адже ВАО АЕС – всесвітня організація, і не можна замикатися лише в одному регіональному центрі. Цей досвід для нас дуже корисний. Як член всесвітньої Ради керуючих, я перший  підтримав ініціативу пана Жака Регальдо і запропонував провести партнерську перевірку на одній з українських АЕС. Ми вибрали Рівненську АЕС як станцію, яка має вагомі напрацювання й хороший досвід. Вона першою в радянські часи пройшла місію ОСАРТ МАГАТЕ – перевірку експлуатаційної безпеки.

Впевнений, що і під час нинішньої партнерської перевірки з цим пілотним завданням всі впоралися дуже добре – і фахівці РАЕС, які працювали спільно з командою експертів, і перекладачі, і секретаріат. Отримано хороші результати, названо сім областей для покращення. І, звичайно ж, ця робота продовжуватиметься. Через два роки відбудеться пост-місія з перевіркою виконання запланованих заходів за результатами партнерської перевірки. Станція може скористатися своїм правом і замовити місію технічної підтримки, щоб отримати міжнародну допомогу за тими питаннями, які її цікавлять. Практика подібних перевірок в рамках співпраці з ВАО АЕС буде й надалі поширюватися, і, звичайно ж, Енергоатом, як один з ініціаторів, підтримуватиме це.

– Паливо компанії Westinghouse вже завантажено в реактори енергоблоків ЮУАЕС та ЗАЕС. Чи є перспектива того, що і на нашій станції буде використовуватися паливо цієї компанії?

– Ми наразі ведемо перемовини з Westinghouse. Вони самі зацікавлені в тому, щоб мати можливість розповсюджувати паливо не тільки на дві південні АЕС, а на всі атомні станції України, адже це питання енергетичної безпеки і, звичайно ж, Рівненська АЕС також буде на черзі. У нас є складена на п’ять років програма, яка передбачає розширення експлуатації цих касет на Южно-Українській та Запорізькій станціях. Паралельно ці питання ми будемо відпрацьовувати на Рівненській і Хмельницькій станціях, оскільки для цього потрібно впроваджувати систему внутрішньореакторного контролю активної зони, так звану ВEACON TSM, яка «бачить» паливо американської конструкції, та багато інших заходів. Тому це тривала програма робіт. Але хочу сказати, що у разі форс-мажорних обставин, ми достатньо швидко зможемо переорієнтуватись і забезпечити повністю Рівненську АЕС ядерним  паливом для реакторів з ВВЕР-1000, для реакторів з ВВЕР-440 роботи ще попереду.

– На якому етапі сьогодні перебуває проект з будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива та які перспективи будівництва третього і четвертого енергоблоків ХАЕС?

– Це дійсно наша перспектива. Що стосується Централізованого сховища, то ми зараз дуже потужно рухаємося за двома напрямками. Перший напрямок – компанія Holtec International за договором з Енергоатомом розробляє технологію і виготовляє устаткування. На сьогодні технологія розроблена, технічні специфікації передані в Компанію і розпочався процес ліцензування. Причому, до методичної підтримки ліцензування дуже активно підключилось міністерство енергетики Сполучених Штатів. Спільно з Арагонською національною ядерною лабораторією вони надають методичну підтримку і нашому регулюючому органу, і НАЕК «Енергоатом». Минулого тижня відбулося засідання колегії Держатомрегулювання, де було схвалено Попередній звіт з аналізу безпеки цього сховища.

Другий напрямок – це власне підготовка майданчика, відведення земельних ділянок. З останнім вже було до дев’яти місяців відставання, тому що ми не могли відвести земельну ділянку під будівництво через колізії у законодавстві. Зараз набрав чинності, підписаний Президентом України закон, який упорядкував питання відведення земельних ділянок у зоні відчуження. Рішенням Кабінету Міністрів нам передано право на постійне користування двома земельними ділянками – для сховища і для під’їзної колії. Наразі ми завершуємо оформлення всіх правоустановчих землевпорядкувальних документів і найближчим часом розпочнемо попередні підготовчі роботи з тим, щоб наприкінці 2018 року можна було доставити туди перші контейнери.

Щодо добудови третього й четвертого енергоблоків ХАЕС – ключовим є пошук коштів. Як фінансовий інструмент розглядається реалізація пілотного проекту «Енергетичний міст Україна – Європейський Союз». НАЕК «Енергоатом» спільно з Міненерговугілля розробили проект постанови уряду, який започаткував би міжнародний конкурс для залучення у цей проект інвесторів і учасників. Однією з його умов буде участь у співфінансуванні в добудові цих двох блоків. Але, щоб не втрачати часу, ми паралельно доопрацьовуємо техніко-економічне обґрунтування і розраховуємо, що до кінця року воно буде виконано й винесено на державну експертизу.

 Актуальним залишається питання про корпоратизацію Компанії. Законопроект, підготовлений Міненерговугілля, викликав занепокоєння у профспілок. Нібито зі структури можуть бути виведені непрофільні й допоміжні підрозділи. Чи насправді це так? На якому етапі зараз процес корпоратизації? Чого чекати людям? Чи можемо ми без корпоратизації розвивати галузь?

– Без процесу корпоратизації нам буде важко розвиватися. Якщо ми хочемо залишатися у законсервованому стані, то можна використовувати статус державного унітарного підприємства. До речі, ми єдина атомна компанія в світі, яка перебуває у такому статусі. У комуністичному Китаї створено близько п’яти державних корпорацій, які мають корпоративну форму управління. Тому процес корпоратизації неминучий, і це прогресивний процес. Ви знаєте, що ми отримали кредитні кошти Європейського банку реконструкції і розвитку та Євратома обсягом 600 мільйонів євро для програм підвищення безпеки. Виконання цих програм дає нам можливість продовжити терміни служби наших енергоблоків. Ось і нині на часі продовження терміну експлуатації третього енергоблоку Рівненської атомної електростанції. Ці все взаємопов’язані процеси, і там є обов’язкова умова – Україна взяла на себе зобов’язання корпоратизувати НАЕК «Енергоатом». Ще раз підкреслюю, що це не тільки міжнародні зобов’язання, це створення нормальної сучасної системи управління підприємством.

Я розумію, що будь-які зміни можуть нести негативні і прогресивні наслідки. Колективи АЕС турбує, чи не трапиться так, що в процесі корпоратизації постраждають працівники підприємств. Хочу сказати – ми робимо все, щоб цього не відбулося. Звичайно, я не можу дати прогноз на 30 років наперед. Але на першому етапі Енергоатом планує здійснити корпоратизацію у тому ж складі активів, колективів як єдина юридична особа. Подальший розвиток визначатиметься через пошук оптимальної найефективнішої схеми економічної взаємодії. Не буду лукавити, деякі непрофільні активи в процесі корпоратизації можуть бути виокремлені, але це не стосується тих колективів, які працюють і забезпечують не тільки основне виробництво, але й усю діяльність. Персоналу не потрібно хвилюватися.

Дійсно, ми свого часу йшли через прийняття спеціального закону, він був розроблений, пройшов всі погодження, але через зміну уряду його направлено на повторне погодження, і наразі ніякого руху немає. Міненерговугілля ініціювало проведення корпоратизації у рамках чинного законодавства без прийняття спеціального закону – це якраз і викликало стурбованість профспілок, трудових колективів. Це було в першій половині цього року. Але наші профспілки зустрілися з міністром енергетики Ігорем Насаликом, і він їх запевнив, що всі заходи, всі кроки стосовно корпоратизації НАЕК «Енергоатом» здійснюватимуться виключно через консультації з профспілками як представниками трудових колективів. Тож ви маєте можливість активно впливати на ці процеси.