Прес-центр

Всі українські АЕС забезпечені системами сейсмомоніторингу – тепер таку систему встановлено і на Хмельницькій АЕС

Розмір шрифту

Скинути
18.06.2020

Систему сейсмічного моніторингу (ССМ) впроваджено на Хмельницькій АЕС - в рамках реалізації Комплексної програми підвищення рівня безпеки енергоблоків та на виконання «постфукусимських заходів».

Відтепер всі українські АЕС забезпечені такими системами - на Рівненській, Южно-Українській та Запорізькій атомних станціях ССМ вже успішно працюють, надаючи інформацію про джерела можливих місцевих землетрусів і землетрусів зони Вранча місцевої сейсмічності. Отримані достовірні значення використовуються для перевірки сейсмічної стійкості діючих будівель, споруд та обладнання АЕС.

Встановлена на ХАЕС система складається з п’яти пунктів реєстрації в Хмельницькій  області: центральний - в районі Рибгоспа, виносні - в селі Грем’яче Острозького району, селі Потереба Славутського району, місті Славута та селі Плужне Ізяславського району. Всі ці пункти входять до 30-кілометрової зони Хмельницької АЕС. ССМ, встановлена на ХАЕС, використовує сейсмодатчики Nanometrics ТС-20 канадського виробництва. Вони реєструють усі сейсмічні дані з високою точністю.

Система також включає в себе лінію зв’язку, охоронну та пожежну сигналізації, серверну частину, автоматизовані робочі місця. Сигнали з пунктів реєстрації через системи зв’язку надходять на сервер, на якому здійснюється збір, первинна обробка сигналів та їх накопичення. Інформація буде накопичуватися протягом трьох років, а після цього має бути проаналізована спеціалізованими організаціями – для визначення кількісних показників достатності сейсмобезпеки споруд та обладнання ХАЕС.

«На даний момент система повністю змонтована, проведені спеціальні налаштування, - говорить Начальник відділу експлуатації будівель та споруд Хмельницької АЕС Геннадій Ткачук. – В грудні цього року, відповідно до плану-графіка, ССМ має бути прийнята в промислову експлуатацію. Вже зараз ми щодня отримуємо на центральний сервер інформацію з п’яти пунктів спостереження і можемо аналізувати стан роботи системи, виявляти сейсмічні події по піках коливань. А в подальшому зможемо вивчати місцеву тектоніку і розломи на майданчику ХАЕС, їхній вплив на будівельні конструкції, зокрема на будівлю головного корпусу».

Для довідки: Хмельницька АЕС сьогодні - це два діючі енергоблоки ВВЕР-1000. Щороку ХАЕС генерує біля 14 мільярдів кВт-год, це більше 8% від загального виробництва електроенергії в Україні. Ядерна і радіаційна безпека виробництва, надійна та стабільна робота енергоблоків – головні пріоритети ХАЕС. За оцінками спеціалістів МАГАТЕ та Єврокомісії, функціонуючі енергоблоки ХАЕС відповідають вимогам світової ядерної безпеки.