Прес-центр

На ЗАЕС впроваджується ризик-інформоване управління конфігурацією станції

Розмір шрифту

Скинути
29.11.2019

На Запорізькій атомній станції триває робота з оптимізації технічного обслуговування та ремонтів на основі ризик-інформованого управління конфігурацією АЕС. Проєкт, що реалізується на енергоблоці №2 в рамках міжнародної технічної допомоги Уряду США, стартував на майданчику ЗАЕС в лютому минулого року. Головна його мета – збільшення коефіцієнта використання встановленої потужності шляхом проведення ремонту систем, важливих для безпеки, під час роботи блоку на потужності і скорочення тривалості планово-попереджувальних ремонтів без зниження рівня безпеки.

Розробка критеріїв відбору систем і устаткування для оптимізації ремонтів, визначення їх переліку для виконання техобслуговування і ремонтів на потужності – ці завдання стояли в числі першочергових перед фахівцями Запорізької АЕС на старті проєкту. І вже на підставі цих критеріїв складено перелік обладнання, ремонт якого можна буде виконувати в період роботи блоку на потужності.

«На сьогодні визначено 12 систем, на яких можливе проведення ремонту в стані роботи енергоблоку на потужності. Моделюється введення ризик-монітору в дослідну експлуатацію. Також проведено аналіз наступного ремонту енергоблоку № 2, тривалість якого залежить від чотирьох важливих робіт: заміни автономного кондиціонування, модернізації проточної частини, систем управління резервних дизель-генераторів і ремонту дизель-генераторів. Дві з них можуть бути оптимізовані, із застосуванням компенсуючих заходів, за рахунок чого скорочується тривалість ремонту», - повідомив заступник головного інженера з ядерної та радіаційної безпеки Олександр  Iгнатченко.

Більшість з дев’яти пунктів відповідної програми на даний момент виконано. Проведено ретельний аналіз міжнародних і українських регуляторних вимог та зазначені необхідні зміни, яких потребують певні нормативні документи. Визначені об'єкти і обсяги оптимізації, проведено оцінку та доопрацювання моделі імовірнісного аналізу безпеки. Здійснено поставки нового програмного забезпечення. Встановлена та налаштована імовірнісна модель для ризик-монітора.

Була проведена важлива робота над концептуальним технічним рішенням з оптимізації техобслуговування і ремонтів (ТОіР) на основі ризик-інформованого управління конфігурацією АЕС. Це документ, який є дорожньою картою у процесі впровадження нового підходу до планування ППР. І він успішно пройшов узгодження з Державною інспекцією ядерного регулювання України.

Досвід США та інших країн показує: впровадження ризик-інформованих підходів дозволяє істотно підвищувати безпеку атомних станцій. А ще поліпшити економічні показники роботи АЕС, оскільки підвищення коефіцієнта використання встановленої потужності знижує витрати на виробництво електроенергії.