Діяльність

На базі ЮУАЕС військові навчалися безпеці перевезення ядерних матеріалів

Розмір шрифту

Скинути
11.06.2018

На базі військової частини 3044, що несе охорону та оборону Южно-Української АЕС, з 4 по 8 червня нацгвардійці України проходили навчальний курс по темі «Варта з охорони в системі фізичного захисту перевезення ядерних матеріалів». У ньому взяли участь представники командного та особового складу Нацгвардії, які спеціалізуються на охороні під час транспортування небезпечних вантажів і ядерних матеріалів. У навчанні також взяли участь військовослужбовці військових частин, які здійснюють охоронну діяльність на Запорізькій, Рівненській, Хмельницькій і Южно-Українській атомних станціях.

На базі ЮУАЕС таке навчання проводилося вдруге. Курс розроблено Навчальним центром з фізичного захисту, обліку та контролю ядерного матеріалу ім. Джорджа Кузмича Інституту ядерних досліджень НАН України (м.Київ) за участі фахівців головного управління Національної гвардії та за підтримки Агентства зі зменшення загроз (США). Його періодичність - раз на рік.

У перебігу тижневого навчання слухачі курсу ознайомилися з рекомендаціями МАГАТЕ та кращими прикладами забезпечення безпеки перевезень ядерних матеріалів, міжнародними зобов'язаннями України і вітчизняними законодавчими актами з цього напрямку, отримали детальну інформацію щодо ядерних матеріалів, які транспортуються територією нашої держави та застосовуються на українських АЕС. Теоретична частина передбачала ознайомлення слухачів з розробкою та експлуатацією системи фіззахисту конкретного перевезення ядерних матеріалів. У рамках практичного відпрацювання навичок з охорони та захисту залізничного потяга з ядерними матеріалами від нападу диверсійно-терористичної групи за сценарієм були відпрацьовані декілька ввідних. Серед них - проведення спецоперації зі звільнення потяга від терористів, які умовно захопили ядерні матеріали, а також відбиття нападу на караул, що супроводжує ядерне паливо. На початку та в кінці слухачі склали вступні і підсумкові іспити.

«На початку навчання кожен учасник курсу отримав методичку з теоретичним матеріалом і практичними завданнями, - зазначає провідний інженер Навчального центру з фізичного захисту, обліку та контролю ядерного матеріалу ім. Джорджа Кузмича Сергій Драпей. - Мета навчання - підвищення кваліфікації, ознайомлення з новими документами, аналіз світового досвіду в цій сфері. Під час курсів бійці, що забезпечують охорону ядерних об'єктів, крім отримання нової інформації, також діляться своїм досвідом. А в результаті ми отримуємо підготовлених і висококваліфікованих професіоналів у сфері фізичного захисту.  Навчальний Центр, який я представляю, робить вагомий внесок у забезпечення високої кваліфікації особового складу підрозділів Національної гвардії України, що охороняють ядерні установки та ядерний матеріал нашої країни».

По закінченні курсу учасники навчання отримали відповідні сертифікати.

Додатково: Навчальний центр з фізичного захисту, обліку та контролю ядерного матеріалу імені Джорджа Кузмича було створено відповідно до «Угоди між Україною та США про надання допомоги Україні в ліквідації стратегічного ядерного озброєння, а також запобігання поширенню зброї масового знищення» від 25 жовтня 1993 року. Рішення про створення Навчального центру було ухвалене 17 березня 1997 року, а його відкриття відбулося 8 жовтня 1998 року.

Нині Навчальний центр співпрацює з багатьма національними лабораторіями США та з МАГАТЕ в сфері підвищення рівня фізичного захисту, обліку і контролю ядерного матеріалу в Україні. У Навчальному центрі проходять перепідготовку фахівці ядерного комплексу України, Державної інспекції ядерного регулювання, МВС, СБУ, Митної служби, АЕС і наукових установ, що працюють з радіоактивними матеріалами.