Діяльність

Міжнародні антитерористичні навчання на РАЕС підтвердили високий рівень взаємодії її підрозділів

Розмір шрифту

Скинути
02.05.2018

В період з 21 по 27 квітня на Рівненській АЕС та у її місті-супутнику за спеціально розробленим планом-сценарієм та відповідним алгоритмом Служби безпеки України (СБУ) були проведені спільні міжнародні тактико-спеціальні антитерористичні навчання за темою: «Відпрацювання готовності учасників об’єктового плану взаємодії РАЕС у разі вчинення диверсії до спільних дій при виникненні на об’єкті кризової ситуації, викликаної протиправними діями зовнішніх та внутрішніх правопорушників».

У навчаннях, що проходили в умовах максимально наближених до реальних, взяли участь понад півтисячі учасників: співробітники СБУ, Національної гвардії України, Нацполіції України, ДСНС України, Збройних сил України, Державної прикордонної служби України, представники ДП «НАЕК «Енергоатом», ВП «Рівненська АЕС», Рівненської обласної державної адміністрації, Володимирецької районної державної адміністрації, Вараського міськвиконкому. У якості спостерігачів під час навчань були залучені експерти з безпеки Агентства зменшення загрози Міністерства оборони (АЗЗ МО) США та інтегруючого підрядника.

Основна мета навчань – відпрацювати алгоритм взаємодії всіх силових структур, які задіяні в захисті та охороні атомної електростанції від будь-яких загроз, зокрема, порядок інформування про виникнення кризової ситуації керівництва та чергових служб Дирекції НАЕК «Енергоатом», Міненерговугілля, Держатомрегулювання України; алгоритми дій учасників антитерористичного штабу РАЕС в умовах виникнення конкретної кризової ситуації; питання приведення у готовність аварійних груп і бригад РАЕС для локалізації і ліквідації можливих радіаційних наслідків диверсії стосовно РАЕС; практичні дії в межах зон обмеження доступу РАЕС та на зовнішніх об’єктах електростанції.

Під час умовних антитерористичних навчань на РАЕСЗа легендою завдання учасників навчань полягало у знешкодженні умовних диверсійно-розвідувальних груп (ДРГ), які проникли до м. Вараш і планували здійснити теракти на стратегічному об’єкті – Рівненській АЕС. Під час навчань силовики із різних відомств, за діями яких стежили міжнародні спостерігачі, успішно виявили та ліквідували групу диверсантів. На пуско-резервній котельні РАЕС вогнеборці другого Державного пожежно-рятувального загону (ДПРЗ-2) з охорони електростанції продемонстрували тактику проведення ліквідації наслідків пожежі внаслідок вибуху одного із резервуарів із мазутом, який здійснили зловмисники.

Під час підсумкового засідання оперативного штабу, яке проходило на території АСКРО РАЕС, керівник координаційної групи, начальник Управління СБУ в Рівненській області Василь Бедрій зазначив, що суб’єкти навчань боротьби з тероризмом повністю виконали поставлені завдання з виявлення та нейтралізації ДРГ, знешкодження закладених вибухових пристроїв у місцях масового скупчення людей та на об’єктах критичної інфраструктури, а також визволення заручників. «Операція пройшла успішно. Усі задіяні сили спрацювали на відмінно. Спільні навчання вкотре підтвердили дієвість та ефективність алгоритму дій усіх учасників об’єктового плану взаємодії щодо захисту Рівненської АЕС у разі вчинення диверсії, при виникненні кризової ситуації. Представники керівництва РАЕС, її служби фізичного захисту, командування та особового складу в/ч 3045 та ДПРЗ-2 з охорони електростанції спільно з іншими учасниками під час навчань діяли скоординовано та злагоджено, - зауважив Василь Бедрій, - Вперше цьогоріч відпрацьовано актуальне питання сьогодення для усього світу – захищеність від хакерської атаки. Персоналом РАЕС всього за декілька хвилин успішно локалізовано спроби кібер-злочинців заблокувати роботу веб-сайту та систем захисту підприємства».

За словами міжнародних спостерігачів, у порівнянні з минулорічними, цьогорічні навчання були ще масштабнішими, насиченішими та динамічнішими. Сценарій був абсолютно іншим, його ввідні були неочікуваними, складними та постійно змінювались. «Останні чотири роки ми беремо участь у подібних заходах. Нас вразив високий рівень захисту, який було забезпечено на РАЕС у таких складних умовах. Навчання ще раз підтвердили – сьогодні Рівненська АЕС захищена надійно і роботи з підвищення її захисту тривають», - підсумував Крістофер Коуен експерт з інформаційної безпеки АЗЗ МО США.

У свою чергу, т. в. о генерального директора РАЕС, головний інженер-перший заступник генерального директора електростанції Павло Ковтонюк зазначив, що у підсумку проведення спільних тактико-спеціальних навчань виявлено певні слабкі сторони, які необхідно доопрацювати. «Сьогодні ми переконались, що взаємодія усіх структур та відомств налагоджена та відповідає необхідному рівню. Питання захищеності РАЕС для нас було, є і, звичайно, залишатиметься пріоритетним, тому на підприємстві вживається комплекс заходів, які покращують та удосконалюють фізичний захист стратегічного об’єкту».