Діяльність

Рівненській АЕС дозволено ввести комплекс з переробки РАВ в експлуатацію

Розмір шрифту

Скинути
05.06.2018

Державна інспекція ядерного регулювання України (ДІЯРУ) видала НАЕК «Енергоатом» окремий дозвіл на введення в експлуатацію нового об’єкта інфраструктури – комплексу з переробки радіоактивних відходів (КПРАВ), що входить до технологічного комплексу Рівненської АЕС.

Дозвіл видано 1 червня 2018 року з терміном дії до завершення етапу життєвого циклу «експлуатація ядерної установки енергоблоку №4 Рівненської АЕС». Рішення про його видачу було прийнято Держатомрегулюванням України на підставі позитивних результатів державної експертизи документів, що обґрунтовують безпеку впровадження заявленого виду діяльності та інспекційного обстеження, проведеного комісією ДІЯРУ з метою вивчення спроможності експлуатуючої організації (ДП «НАЕК «Енергоатом») виконувати роботи із введення в експлуатацію Комплексу з переробки радіоактивних відходів Рівненської АЕС.

Основною метою проекту є підвищення рівня безпеки експлуатації шляхом впровадження передових інноваційних технологій з переробки радіоактивних відходів, що, у свою чергу, дозволить вивести систему поводження з РАВ на РАЕС на новий, сучасний рівень.

Будівництво КПРАВ на Рівненській АЕС велося з 2005 в рамках проекту міжнародної технічної допомоги TACIS спільно з Єврокомісією. Комплекс призначений для переробки «історичних» низькоактивних РАВ, що накопичені у сховищах твердих радіоактивних відходів на проммайданчику РАЕС, поточних, що утворюються під час експлуатації та тих, що надходитимуть під час зняття з експлуатації енергоблоків атомної станції. Кінцевий продукт переробки відповідатиме вимогам з прийому на захоронення на спеціалізовані підприємства з поводження з РАВ.

Даний комплекс включає сім установок. Чотири з них: вилучення (ONET, Франція); сортування і фрагментації ТРВ (Nukem, Німеччина); суперпресування Megane 15 (Nukem, Німеччина) та вимірювання активності HS 541 (Envinet, Чехія) поставлені в рамках проекту TACIS. Решта три установки: цементування (Енвітек, Україна), очистки оливи та дезактивації металу (консорціум Спеценергетікос, Литва-Україна) – за кошти НАЕК «Енергоатом». У травні на комплексі успішно проведено «холодні» випробування на імітаторах радіоактивних відходів.