Діяльність

Діяльність Компанії для запобігання аварій, аналогічних аварії на «Фукусімі-1»

Розмір шрифту

Скинути
23.04.2012

11 березня 2011 року на АЕС «Фукусіма-1» (Японія) сталася важка аварія з пошкодженням ядерного палива як в активних зонах реакторних установок енергоблоків, так і в приреакторних басейнах витримки палива (БВ). За попередньою інформацією причиною важкої аварії був землетрус магнітудою більш ніж 9  балів за шкалою Ріхтера та спричинене землетрусом цунамі, з висотою хвилі більш ніж 10 метрів, що майже вдвічі перевищувала проектне значення. В наслідок цих природних катаклізмів АЕС була повністю знеструмлена  (втрачене зовнішнє та аварійне електропостачання). Це призвело до втрати таких основних функцій безпеки, як аварійне відведення тепла та запобігання або обмеження  поширення розповсюдження радіоактивних речовин, що виділяються при аваріях, за передбачені проектом межі.

24 березня Радою Європейського союзу була зроблена заява, щодо необхідності невідкладної переоцінки безпеки європейських АЕС на основі всебічної та відкритої оцінки ризику («стрес-тести»). Під егідою Західноєвропейської асоціації органів регулювання ядерної безпеки (WENRA), за участю українських експертів було розроблено  технічні умови до проведення «стрес-тестів». Згідно підходів WENRA «стрес–тести» - це цільова переоцінка запасів безпеки атомних станцій в світлі подій на АЕС «Фукусіма-1», під час якої  мають бути детально проаналізовані екстремальні природні події, та їх комбінації, які впливають на можливість виконання функцій безпеки та можуть призвести до важкої аварії.

На п’ятій нараді з розгляду виконання зобов’язань за Конвенцією про ядерну безпеку (4 - 14 квітня 2011 р.), країни-члени Конвенції в спільній заяві з приводу аварії на АЕС «Фукусіма-1» відзначили необхідність переоцінки безпеки АЕС та негайного вжиття додаткових заходів.

Експлуатуюча організація ДП НАЕК «Енергоатом» разом з Держатомрегулювання України відразу після аварії почала проводити активну діяльність для запобігання аваріям, подібних тим, що відбулися на АЕС «Фукусіма-1».

Необхідно відмітити, що, впроваджуючи заходи з підвищення безпеки в рамках програм підвищення безпеки, експлуатуюча організація задовго до подій в Японії реалізувала ряд заходів з підвищення безпеки, які були направлені на попередження важких аварій, аналогічних аварії на АЕС «Фукусіма-1». Так, на блоках РАЕС-1, 2 впроваджена додаткова система подачі аварійної живильної води в парогенератор, яка знаходиться в окремому будинку, що надасть можливість підживлення при повній відмові штатних  систем на блоках №1 та №2. Додатково забезпечена подача води з використанням пожежних машин, якщо запаси води в баках буде вичерпано. На енергоблоках РАЕС-1,2,4 та ХАЕС-2 встановлено рекомбінатори водню на обсяг водню, що генерується при проектних аваріях. Впроваджено систему концентрації водню на енергоблоках ХАЕС-2, РАЕС-2, 4. Виконуються заходи з вимірювання концентрації водню в гермооболонці реактора, зі зменшення концентрації водню, підвищення сейсмостійкості обладнання, впровадження системи радіаційного контролю, промтелебачення, розробки керівництв з управління важкими аваріями тощо.  Після аварії на АЕС «Фукусіма-1» було проведено аналіз достатності вже існуючих заходів з підвищення безпеки, що стосуються запобігання важких аварій та переглянуті їх пріоритети з точки зору впливу на безпеку в бік підвищення. За результатами аналізу до складу КзПБ одразу були внесені заходи, необхідність яких була очевидною (наприклад, захід щодо скидання тиску з гермооболонки  реактору). Нові пріоритети та додаткові заходи пройшли державну експертизу ядерної та радіаційної безпеки та погоджено Держатомрегулюванням.

Питання підвищення безпеки експлуатації атомних електростанцій України у контексті аварії на АЕС «Фукусіма-1» було розглянуте на засіданні Ради національної безпеки і оборони України 8 квітня 2011 р. Відповідне Рішення РНБО введено в дію Указом Президента України № 585/2011 від 12 травня 2011 року. Цим рішенням було передбачено проведення поглибленої позачергової оцінки стану безпеки енергоблоків АЕС України, включаючи перевірку їх сейсмостійкості, прийняття урядом програми з підвищення безпеки та створення Єдиної автоматизованої системи контролю радіаційної обстановки.

На засіданні Колегії Держатомрегулювання України від 19 травня 2011 року був схвалений План дій щодо виконання цільової позачергової оцінки стану безпеки та подальшого підвищення безпеки енергоблоків АЕС з урахуванням подій на АЕС «Фукусіма-Даічі», розроблений у співпраці з Держтехногенбезпеки та ДП НАЕК «Енергоатом». План дій складався з короткострокових та довгострокових заходів. Короткострокові заходи передбачали цільову позачергову оцінку стану безпеки енергоблоків АЕС (стрес-тести), цільову перевірку стану аварійної готовності та перегляд/доповнення «Комплексної (зведеної) програми підвищення безпеки енергоблоків АЕС України» та План – графіку реалізації заходів на 2011 рік. На довгостроковій фазі реагування на події на АЕС «Фукусіма-1» повинні бути реалізовані заходи з підвищення безпеки енергоблоків АЕС України, які визначені за результатами цільової позачергової оцінки.

ДП НАЕК «Енергоатом» виконані всі першочергові заходи.

На поточний час ведеться наступна робота щодо запобігання аварій, аналогічних аварії на «Фукусімі-1».

Держатомрегулювання України були розроблені та введені в дію наказом від 23.06.2011 р. № 91 Рекомендації до структури та змісту звіту з цільової переоцінки безпеки ядерних установок, розміщених на майданчику АЕС, з урахуванням уроків аварії на АЕС «Фукусіма-Даічі», розроблені на основі узгодженої Європейською Групою Регуляторів Ядерної Безпеки (ENSREG) та Європейською Комісією методології проведення «стрес-тестів» для європейських АЕС (13 травня 2011 р., Declaration of ENSREG, Annex 1 «EU “Stress-test” specifications»).

Цими діями Україна приєдналася до ініціативи ЄК та ENSREG щодо проведення «стрес-тестів» для АЕС у країнах-членах ЄС та сусідніх країнах (Декларація щодо проведення «стрес-тестів», 24.06.2011 р.).

             На виконання Указу Президента України від 12 травня 2011 року № 585/2011 та п. 2 Постанови Колегії Держатомрегулювання України від 19 травня 2011 р. ДП НАЕК «Енергоатом» виконана цільова позачергова оцінка стану безпеки діючих АЕС.

В рамках виконання цільової позачергової оцінки стану безпеки діючих АЕС експлуатуючою організацією були детально проаналізовані:

Ø                    зовнішні екстремальні природні впливи (землетруси, затоплення, пожежі, смерчі, екстремально високі/низькі температури, опади, сильні вітри);

Ø                    втрата електропостачання та/або кінцевого поглинача тепла;

Ø                    питання управління важкими аваріями.

Звіти з позачергової переоцінки безпеки енергоблоків АЕС України та СВЯП Запорізької АЕС пройшли експертизу ядерної та радіаційної безпеки Держатомрегулювання України. Національний звіт з виконання «стрес-тестів» перевірено місією незалежних міжнародних експертів, назначених ENSREG, в рамках  партнерських перевірок в березні цього року.

За підсумками розгляду результатів виконання цільової позачергової оцінки стану безпеки діючих АЕС Колегією Держатомрегулювання України, яка відбулася 24-25 листопада 2011 року, було відзначено:

-          послідовність подій, що сталися на АЕС «Фукусіма-Даічі», практично неможлива для АЕС України;

-          за результатами «стрес-тестів» не виявлені нові критичні зовнішні природні впливи або комбінації впливів додатково до розглянутих при проектуванні АЕС та детально проаналізованих в рамках обґрунтування безпеки АЕС.

Також рішенням Колегії було визначено необхідність виконання заходів, направлених на попередження «важких» аварій, для  продовження терміну експлуатації енергоблоків АЕС понад 30 років.

На виконання Указу Президента України від 12 травня 2011 року № 585/2011 з метою підвищення уваги до питань безпеки після  аварії на АЕС «Фукусіма-1» також було підвищено статус галузевої програми  з підвищення безпеки до урядового. Постановою КМУ від 07.12.2011 №1270 була затверджена Комплексна (зведена) програма підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій. На її виконання ДП НАЕК «Енергоатом» розроблено Зведені заходи нової програми, яка містить всі заходи попередньої програми та додаткові заходи, розроблені за результатами «стрес-тестів».  Додаткові «постфукусімські» заходи пройшли експертизу ядерної та радіаційної безпеки та погоджені Держатомрегулюванням.

За результатами «стрес-тестів» програма підвищення безпеки була доповнена комплексом заходів із забезпечення відводу тепла від ядерного палива під час важких аварій (заходи, які направлено на підживлення парогенераторів, басейну витримки відпрацьованого ядерного палива, забезпечення роботоспроможності споживачів системи техводи відповідальних споживачів під час обезводнення бризкальних басейнів) та  забезпечення аварійного електроживлення в умовах тривалого повного обезточення АЕС  за допомогою мобільних дизель-генераторів, мобільних насосних станцій.

Для забезпечення єдиного технічного підходу для реалізації «постфукусімських»  заходів в Компанії створено робочу групу, яка включає спеціалістів Дирекції та ВП АЕС. Проводяться регулярні наради робочої групи, на яких вирішуються актуальні питання. Робочої групою розроблено галузеві технічні рішення для забезпечення енергоблоків мобільними дизель-генераторами та мотопомпами для запобігання аваріям з повним обезточенням АЕС.

Ці додаткові заходи аналогічні заходам, введеним на російських АЕС за результатами «стрес-тестів» російських АЕС, які Ростехнагляд вважає достатніми для попередження аварій, аналогічних аварії на АЕС «Фукусіма».

На АЕС виконується комплекс заходів з вдосконалення системи аварійного реагування:

-      впровадження додаткових заходів по забезпеченню безперебійної роботи засобів зв'язку як на майданчику АЕС, так і зв'язок АЕС – кризисний центр НАЕК і Держатомрегулювання;

-      продовжується впровадження «Комплексу оперативного аналізу дозиметричної обстановки в районі розташування АЕС»;

-      проводиться забезпечення  мобільними джерелами електропостачання, додатковими пересувними лабораторіями радіаційного контролю та індивідуального дозиметричного контролю.

Також урядом країни на виконання Указу Президента України № 585/2011 від 12 травня 2011 року випущено розпорядження від 25 січня 2012 р. № 44-р «Про затвердження плану заходів щодо створення Єдиної автоматизованої системи контролю радіаційної обстановки на період до 2015 року». На вимогу Держатомрегулювання в рамках Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій передбачені роботи щодо інтеграції станційних автоматизованих систем контролю радіаційної обстановки до Єдиної автоматизованої системи контролю радіаційної обстановки України.

Крім того, за результатами цієї переоцінки безпеки енергоблоків АЕС буде проаналізована діюча нормативно-правова база з ядерної та радіаційної безпеки та розроблено пропозиції щодо її поліпшення з метою підвищення вимог з безпеки для діючих і нових енергоблоків АЕС.