Діяльність

Аварія на АЕС «Фукусіма-Дайічі» назавжди змінила ставлення до оцінки безпеки атомних станцій

Розмір шрифту

Скинути
11.03.2016

Рівно 5 років тому - 11 березня 2011 року потужний землетрус та спровоковане ним цунамі призвели до аварії на японській АЕС «Фукусіма-Дайічі». Ця аварія поставила перед атомною енергетикою усього світу ультимативне питання – вдосконалитись, або зникнути. Сьогодні можна впевнено стверджувати, що за останні 5 років АЕС по всьому світу кардинально змінили ставлення до безпеки, завершуючи впровадження міцних систем захисту від будь яких екстремальних природних явищ, які раніше навіть не були передбачені їхніми проектами.

Майже одразу після аварії на японській АЕС в Україні за рекомендаціями Ради Європейського Союзу була проведена позачергова комплексна переоцінка безпеки всіх енергоблоків АЕС (так звані «стресс‑тести»), в результаті якої були розроблені та включені до Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки енергоблоків АЕС України (КЗПБ) додаткові заходи, які враховують уроки фукусімської аварії. Оцінка стану безпеки діючих енергоблоків показала, що послідовність подій, які відбулися на АЕС «Фукусіма-Дайічі», практично неможлива для будь якої АЕС України.

У 2015 році дію КЗПБ продовжено до 2020 року. Всього ж в рамках Програми передбачено виконання  1265 заходів.  На сьогодні виконано  близько половини запланованих заходів. Реалізація цих заходів дозволить НАЕК «Енергоатом» підняти рівень безпеки діючих енергоблоків українських АЕС до найсучасніших світових стандартів.  Співфінансування цієї програми здійснюється ЄБРР та Євратомом шляхом надання  кредитних коштів на загальну суму 600 млн. євро.

Протягом останніх років на атомних електростанціях України не було зафіксовано жодних випадків перевищення контрольного рівня викидів та скидів радіоактивних речовин у довкілля.

Одним з показників безпеки є кількість порушень, які сталися на енергоблоках українських АЕС.  Протягом 5 років Енергоатом досяг очікуваного мінімуму порушень -  приблизно 1 порушення на 1 енергоблок в рік. Жодне з порушень, зафіксованих на українських АЕС, не підлягало класифікації згідно з міжнародною шкалою ядерних подій INES, тобто не несло прямої загрози для безпеки експлуатації станцій.   

Поліпшення, впроваджені протягом останніх років на енергоблоках вітчизняних АЕС, зміцнюють впевненість в їх тривалій експлуатації. Ретельне дослідження уроків аварії на АЕС «Фукусіма-Дайічі» та безперервний процес підвищення безпеки експлуатації українських АЕС дозволяють оцінювати вітчизняну атомна енергетику, як надійне і конкурентоспроможне джерело електричної енергії, позбавлене викидів парникових газів.