Діяльність

Міжнародна програма з ядерної безпеки, яку здійснює Міністерство енергетики США

Розмір шрифту

Скинути
05.10.2015

У рамках Угоди між Урядом США і Урядом України щодо підвищення експлуатаційної безпеки, зниження ступеню ризику експлуатації та посилення систем регулювання цивільних атомних об’єктів в Україні від 25 жовтня 1993 року  в Україні виконується Міжнародна програма США з ядерної безпеки (МПЯБ США). За час реалізації МПЯБ Урядом США виділено фінансування на суму близько 300 млн дол. США, із них поставлено обладнання на АЕС України та в Дирекцію ДП «НАЕК «Енергоатом» на суму більш як 40,5 млн дол США. За період реалізації МПЯБ США в структурі ДП «НАЕК «Енергоатом» впроваджено 74 проекти з ядерної безпеки зокрема  за такими найвагомішими напрямами:

Тренажери та навчання персоналу: розроблено та введено в експлуатацію 8 повномасштабних тренажерів (ПМТ) для енергоблоків № 1 Хмельницької АЕС; № 1, 3, 5 Запорізької АЕС; № 2, 3 Рівненської АЕС; № 1, 3 Южно-Української АЕС.

Обладнання, що відноситься до систем безпеки: введено в експлуатацію системи представлення параметрів безпеки (СППБ) для всіх енергоблоків АЕС України з реакторами ВВЕР-1000. Розроблено та введено в експлуатацію інформаційно-обчислювальну систему верхнього рівня для енергоблоків № 2, 3 Южно-Української АЕС.

Фізичний захист АЕС: виконано два проекти з модернізації фізичного захисту на ХАЕС та ЗАЕС, триває проект модернізації фізичного захисту на ЮУАЕС.

  • Оцінка безпеки атомних електростанцій: проведено імовірнісний аналіз безпеки першого рівня для внутрішніх вихідних подій аварій та аналіз проектних аварій для енергоблоків № 1 Южно-Української АЕС, № 5 Запорізької АЕС, № 1 Рівненської АЕС та № 1 Хмельницької АЕС.
  • Експлуатаційна безпека: розроблено та експлуатуються інформаційні системи: «База даних з надійності обладнання для АЕС», «Система оцінки рівня експлуатаційної безпеки і технічного стану АЕС», «Інформаційна система експлуатаційних подій на АЕС». Виконано заміну теплоізоляції петель головного циркуляційного трубопроводу на теплоізоляцію типу «NUKON» (США) на енергоблоці № 1 Южно-Української АЕС. Поставлено на АЕС України сучасне обладнання  з неруйнівного контролю. 
  • Симптомно-орієнтовані аварійні інструкції: розроблено симптомно-орієнтовані аварійні інструкції (СОАІ) для всіх енергоблоків українських АЕС. 

Фінансування МПЯБ завершилася 2006 роком, окрім проекту «Кваліфікація ядерного палива для України», реалізація якого продовжувалася до червня 2015 року. Проект «Кваліфікація ядерного палива для України» став найбільш вагомим проектом у рамках МПЯБ, завдяки якому вдалося вирішити стратегічне для України питання – диверсифікацію джерела постачання ядерного палива для АЕС України За результатами дослідної експлуатації паливних збірок виробництва компанії Вестінгауз у рамках проекту, ДП «НАЕК «Енергоатом» уклала комерційний контракт на постачання ядерного палива Вестінгауз для АЕС України.