Діяльність

Працівники РАЕС пройшли навчання з експлуатації системи контролю концентрації водню

Розмір шрифту

Скинути
12.02.2019

На енергоблоці №3 Рівненської АЕС завершено навчання персоналу з експлуатації обладнання системи контролю концентрації водню (СККВ), яка введена в дослідну експлуатацію на виконання заходів Комплексної зведеної програми підвищення рівня безпеки енергоблоків АЕС України (КзПБ).

Контроль вмісту концентрації водню в герметичному об'ємі реакторної установки при різних режимах експлуатації дозволяє персоналу своєчасно вживати відповідні заходи для запобігання його небезпечному накопиченню. В рамках КзПБ даний захід успішно реалізований на Рівненській АЕС у 2011-2012 роках на енергоблоках №№1, 2 та в 2010 році на енергоблоці №4. «Існуючі системи вимірювання концентрації водню були спроектовані для роботи в умовах проектних аварій та при запроектних аваріях без порушення цілісності корпусу реактора. На енергоблоці №4 в період планово-попереджувального ремонту поточного року планується впровадження додаткового СККВ для тяжких аварій», - відзначає начальник дільниці контрольно-вимірювальних приладів цеху теплової автоматики та вимірювань (ЦТАВ) РАЕС Віталій Столяр.

У грудні минулого року на енергоблоці №3 РАЕС за участю представників фірми-виробника обладнання VUJE a.s. (Словаччина) відбулися монтажні і шеф-налагоджувальні роботи СККВ для проектних та запроектних аварій, у тому числі тяжких. Система включає в себе вимірювальні зонди KAMOS з програмно-технічним комплексом, який складається з двох шаф, до кожної з яких підключено по шість зондів KAMOS та по одному перетворювачу тиску типу «Сафір». За словами Віталія Столяра, кожна шафа видає сигнали про перевищення рівнів концентрації водню на блочний та резервний щити керування, а до зовнішніх систем РАЕС – цифрові пакети значень вимірювальних та розрахункових параметрів СККВ в цілому (концентрації водню, кисню, водяної пари, температури, тиску). Аналогів даного обладнання в Україні немає. Вимірювальні зонди KAMOS для контролю водню встановлені на АЕС Пакш (Угорщина), АЕС Моховце і АЕС Богуніце (Словаччина).

На сьогоднішній день за участю спеціалістів VUJE a.s. завершено роботи із навчання персоналу та проводяться роботи щодо супроводу дослідної експлуатації СККВ. Дослідна експлуатація обладнання триватиме до проведення приймальних випробувань, які планується провести під час планово-попереджувального ремонту енергоблоку №3 цього року. Навчання ж відбувалось відповідно до Програми підвищення кваліфікації та передбачало вивчення теоретичного матеріалу, технічних описів та інструкцій з експлуатації обладнання, а також засвоєння навичок, необхідних персоналу для технічно грамотної і безпечної експлуатації системи. В ході практичних занять інструктори фірми-виробника обладнання продемонстрували рівненським атомникам процеси збирання системи, підключення її окремих частин, перевірки основних функцій, управління зображувальної панелі, обслуговування сервісного комп’ютеру, роботу програмного забезпечення і управління системою, калібрування зондів КАМОS і техобслуговування.

Спецнавчання проходили працівники ЦТАВ: старший майстер виробничої дільниці Микола Грицюк, майстер виробничої дільниці Сергій Полєщук, інженери Ігор Самородов та В’ячеслав Сільман. За результатами спецпідготовки атомники отримали сертифікати з правом здійснення експлуатації та обслуговування обладнання, а також проведення цільового навчання з експлуатації системи для персоналу Рівненської АЕС – працівників ЦТАВ, начальників зміни блоків №№3, 4, фахівців реакторного цеху №2 та провідних інструкторів навчально-тренувального центру.